Möödunud aasta novembris Integratsiooni Sihtasutuse uue projektina alguse saanud KODANIKUAKADEEMIA üritustel oli Eesti kodakondsuse taotlejatel ning eri keele- ja kultuuritaustaga inimestel võimalus edendada oma kodanikuteadlikkust ja -aktiivsust läbi mitmekesiste kaasavate tegevuste, mis aitasid tugevdada inimeste seotust Eesti riigiga ning suurendada usaldust riigiinstitutsioonide vastu, mõista ja väärtustada Eesti mitmekesisust. Need üritused ja tegevused viis koostöös Integratsiooni Sihtasutusega läbi SA Ida-Viru Ettevõtluskeskus.
Kodanikuakadeemia raames toimus 2024. aasta novembris kolm üritust: koostöös Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskusega Kodanikupäeva üritus „Turvalisuse dialoog kogukonnaga“, üritus „Mitmekesine Eesti” Narva Rahvaste Majas ning õppekäik Politseimuuseumisse ja Riigikokku.
14. novembril toimunud Politseimuuseum ja Riigikogu õppereisi eesmärk oli anda osalejatele sügavam ülevaade Eesti riigi toimimisest ja pakkuda võimalust kohtuda riigiasutuste esindajatega ning tutvuda lähemalt nende töö ja ühiskondliku rolliga.
Päev algas Eesti Politseimuuseumis, kus osalejatel oli võimalus tutvuda politseitöö erinevate tahkudega. Ekskursioon pakkus põhjalikku ülevaadet, kuidas politsei igapäevaselt meie kõigi turvalisust kaitseb ja millal ning kuidas politseid appi kutsuda. Osalejatel avanes ka võimalus istuda politseiautos ja kogeda ise, kuidas patrullmasinaga „kihutada,” mis oli paljude jaoks päeva üks meeldejäävamaid hetki. Lisaks käsitleti teemasid, mis puudutasid jälgimismeetodeid ja tõendite kasutamist kohtumenetlustes, andes külastajatele aimu, millised tingimused ja reeglid politsei tööprotsesse reguleerivad. Külastus avardas osalejate teadmisi politsei töökorraldusest Eestis, pakkudes põnevaid fakte ja võimalust arutada turvalisusega seotud küsimusi, mis kõiki puudutavad.
Pärastlõunal suundus grupp Toompeale, kus ootas ees ekskursioon Riigikogusse. Riigikogu ekskursioon pakkus osalejatele väärtusliku võimaluse näha Eesti seadusandlikku kogusse sissepoole – seda nii ajaloolisest kui ka tänapäevasest vaatepunktist. Giidi juhendamisel tutvuti Toompea lossi ajalooga ning saadi sügavam ülevaade Riigikogu igapäevasest tööst ja seadusloome protsessidest. Osalejatele räägiti, kuidas Riigikogu liikmed töötavad, millised on nende ülesanded ja vastutused ning anti põhjalik selgitus, kuidas rahvas Riigikogu tegevuses osaleb ja kuidas nende hääl on seadusloomesse kaasatud.
Külastuse lõpus said osalejad esitada küsimusi Eesti poliitilise süsteemi ja Riigikogu liikmete töö kohta. Paljudele oli see ainulaadne kogemus, mis andis väärtuslikku teavet demokraatia toimimise kohta Eestis. See hariv õppereis pakkus osalejatele sügavat arusaamist Eesti riigi toimimisest, olles inspireeriv ja teadmisterohke päev. Osalejad väljendasid suurt rahulolu ja leidsid, et sellised külastused on suurepärane viis riigikorralduse ja avalike asutuste töö mõistmiseks. Tagasisõidu ajal toimus bussis aktiivne arutelu ja tagasisidestamine õppereisi kohta. Osalejad jagasid oma muljeid nii projektimeeskonnaga kui ka omavahel ning registreerusid järgmistele Kodanikuakadeemia üritustele.
Üritus jättis tagasiside põhjal osalejatele väga positiivseid emotsioone, rõõmu, inspiratsiooni ja rahulolu, mis kinnitab ürituse korralduse kõrget taset ja käsitletud teemade tähtsust inimeste jaoks.
Galeriid üritusest näeb SIIT
Uusi Kodanikuakadeemia tegevusi on oodata juba 2025. aasta teises kvartalis. Selleks jälgige uudiseid meie kodulehel!
Kodanikuakadeemia viiakse läbi ESF+ projekti nr 2021-2027.4.07.23-0006 „Eesti keele õpet toetavad tegevused ja kodanikuõpe“ alategevus 3.4.4.6.2 „Riigikaitse ja kodanikuhariduse teemaliste koostöötegevuste korraldamine eri keele- ja kultuuritaustaga inimestele“ raames.