Töö roma kogukonnaga

Roma kogukond Eestis on üpris väikesearvuline, hinnanguliselt 1000–1200 inimest. Ligi kolmandik neist on koondunud Valga valda. Liikuva eluviisi ja kultuurierinevuste tõttu vajab roma kogukond tuge sotsiaalse kindlustunde loomisel ja hariduse omandamisel.

Võtmeteguriks koostöö toimimisele roma kogukonna ja kohalike vallatöötajate vahel on usalduse loomine. Just selle eesmärgiga tegutsevad Valgas alates 2020. aastast Integratsiooni Sihtasutuse toel roma kogukonna mentorid. Tegemist on Euroopas laialt levinud praktikaga, mis on osutunud romade lõimumisteenustest tõhusaimaks. Tegevust toetavad Kultuuriministeerium ja Haridus- ja Teadusministeerium.

Mentorite ülesandeks on koostöö edendamine roma perede, kohaliku omavalitsuse ja selle asutuste vahel. Sihtrühmaks on roma pered, kelle registreeritud elukoht asub peamiselt Valga vallas, ning roma lapsed ja noored, kes vajavad tuge koolikohustuse täitmisel. Romadel on Valgas toeks üks mentor ja üks mentori abi.

Pakutakse:

  • perede individuaalset nõustamist ja praktilist abi suhtluses kohaliku omavalitsuse ja selle allasutustega;
  • omavalitsusasutuste nõustamist roma tavade ja kogukonna spetsiifika teemal;
  • roma kogukonnale erinevate lõimumist soodustavate tegevuste korraldamist;
  • tegevusi lastele ja noortele, et tõsta nende huvi hariduse vastu ning neid ühiskonna ellu rohkem kaasata.

 

Üks prioriteete on roma laste ja noorte haridus. Mentor suhtleb aktiivselt peredega, räägib lasteaias ja koolis käimise tähtsusest, vajadusel abistab lapsi koolitöödes. Koostöös Integratsiooni Sihtasutuse ja vallaga otsitakse aktiivselt võimalusi, kuidas suurendada noorte huvi hariduse vastu ja tihendada kontakte Eestis toimuvaga.

Suviti korraldatakse roma koolikohustuslikele noortele aktiivse tegevuse nädalaid, mis on sisustatud koolituste, praktiliste töötubade ja väljasõitudega muuseumidesse ja külastuskeskustesse üle Eesti.

Mentorid on aidanud uutel Valgasse kolinud peredel kohaneda – leida perearsti, sobivat lasteaeda ja kooli, vajadusel vahendada humanitaarabi, tellida puuduolevaid dokumente jne.

Roma neidude seas on populaarseks osutunud roma tantsu treeningud, mille tulemusena on loodud roma neidude ansambel „Shukar Roma“. Ansambel käib esinemas maakonna pidustustel ja tähtsündmustel, külastab lasteasutusi ja viib rõõmu eakatele.

Valgas on sisustatud roma noortele tegevusruumid ning mentorina tegutseb Irina Anissimova, telefon 58082605.

 

Täiendav info:

Ave Härsing
Integratsiooni Sihtasutus
ave.harsing@integratsioon.ee
6599 024