MTÜ Varnja Perekonna Selts

piltVarnja Perekonna Selts, mis on moodustatud kohalikest külaelanikest 2000. aastal, alustas aktiivset tegutsemist 2001. aasta keskel. Selle Peipsiääre elanike vabatahtliku ühenduse eesmärk on korraldada elanike ühistegevust ja järeltuleva pŏlvkonna kasvatamine vene vanausuliste traditsioonide kandjaks. Sestap kaasab ühendus oma tegevusse lapsi ja noorukeid.

Seltsi asutama ajendas külarahva soov elustada küla seltsitegevust ja luua ilus küla, kus on meeldiv puhata. Ajaloo säilitamiseks loodi 2002. aastal Varnja Elava Ajaloo Muuseum, kuhu elanikud annetasid riideid ja esemeid. 2005. aastal loodi kalurimuuseum, kuna Peipsi järve ääres on kaluri elukutse alati au sees olnud.

Selts pakub meelelahutust ja kultuurilist tegevust vaba aja veetmiseks eri vanusegruppidele alates lastest kuni vanemaealisteni. Kõige populaarsemad ettevõtmised on jõulud (Рождество Христово) 7. jaanuaril. Juuli keskpaiku on kalurite päev ja septembri alguses sibula- ja jõhvika laat. Tsaariajal oli Varnja vanausuliste laat tuntud paljudele kubermangudele, kuna kaupmehed käisid oma sibula- ja jõhvikavaru täiendamas just Varnjas. Külatänavatel laadisid kauplejad oma parima kauba lauale, kus oli ka samovar, et kalleid külalisi kostitada.