Oma näoga Eesti: Francois on võlutud Eesti loodusest ja inimestest

 
 

Miks peaks tulema üks Kanada noor mees Eestisse? Miks ta ei peaks, kui siin on suurepärane loodus ja erilised inimesed. Need kaks põhjust saidki Francois valikus määravaks. Ta oli kuulnud, et Eestis on puhas loodus, tuli uudistama ja jäigi. Ta tunneb ennast siin väga koduselt ja plaanib siia oma elu rajada.

Francois on töötanud insenerina firmas Betson kaks aastat, vabal ajal teeb muusikat.

„Tegelikult olen insener tööpäevadel, õhtuti ja nädalavahetustel olen aga muusik,“ räägib Francois. „Kui olen insener, siis mu loominguline pool saab veidi puhata, kui aga muusik, siis kogu see insenerimaailm puhkab, olen endale sellise tasakaalu loonud.“ Muusikastiil, milles ta ennast väljendab, on reggae ja soulmuusika, ent ta naudib väga klassikalise muusika kontserte, mida on tema sõnul Eestis palju ja interpreedid on väga kõrgel tasemel. „Kuulasin Kadrioru lossis hiljuti kontserti, kus mängisid kaks õde, nimesid ma ei mäleta, aga nautisin igat sekundit,“ seletas ta vaimustusega.

Eesti on Francois`i jaoks koht, kus kõik on lähedal ja see kõik tähendab eelkõige loodust. Loodus on Tallinnas, kus ta elab, igal pool – Kadriorus, Viimsis, Pirital. Oma koduaknast nägi ta isegi virmalisi. Võimalust Tallinnas Kadrioru pargis suusatama minna, peab ta enneolematuks luksuseks.

Ta on õppinud eestlaste kombel metsas seeni söödavatest ja mittesöödavatest eristama ja armastab nendest maitsvaid roogi valmistada. Siin Eestis maitsevad talle ka kartulist tehtud erinevad road.

Eesti keel on raske, seda ta tunnistab: “Olen mõned sõnad juba ikka selgeks ka saanud, aga tuleb olla distsiplineeritum, keeleoskus on oluline.“

„Inimesed on erilised, armastavad ruumi enda ümber ja sealjuures annavad ka teistele inimestele võimaluse ennast hästi tunda, see on justkui teisest inimesest lugupidamine“ kirjeldab Francois eestlasi. “Eestlased annavad alati ja igal pool aega nö sisseelamiseks, ka see on teisest lugupidamise väljendus“.
Ehkki Eesti olevat Francois`i sõnul väga sarnane Kanadale, on midagi ka erinevat. „Alguses oli mulle ootamatu, kuivõrd eestlased armastavad vaikust. Näiteks söömise ajal ei ole siin kombeks juttu puhuda, rääkida. Kanadas me räägime lõuna-või õhtusöögi ajal palju ja pidevalt, siin toimub see kõik vaikuses.“

Nüüdseks on ta eestlastelt õppinud, kuidas olla täpne oma väljendustes, kuidas suhtlemisel kasutada just väga õigeid sõnu. „Selle suhtlusviisi olen omaks võtnud. Vähe sõnu, mis on aga väga täpsed, olla pigem parem kuulaja, kui ise rääkija.“

Üks, mis talle koheselt silma paistis, on lemmikloomasõbralikkus kontorites. Tal endal küll ühtki lemmiklooma ei ole, aga selline võimalus tundub väga eriline. Ka paistab talle silma Eesti saunakultuur. „Igal reedel lähevad siin inimesed rõõmsalt koos sauna ja isegi kontorites on saunad olemas“, ütleb ta ja nendib, et see on veel üks komme, mille ta eestlastelt on juba üle võtnud.

Küll aga ei ole ta kahe aastaga suutnud harjuda, et talvel on siin ööd ekstreemselt pikad, suvel jälle ekstreemselt lühikesed. „Montrealis, kust ma tulen, sellist asja ei kohta, see vajab veel harjumist.“

„Ma tahaksin eestlastega suhelda oma muusika kaudu,“ tunnistas Francois ja lisas, et ta ei mõtle reggae või souli staari staatusest, vaid eneseväljendusest, mis võiks rõõmu valmistada teistelegi. Esimene plaat on juba ka valmis saanud.

 

Autor: Diana Lorents/HAVAS
Foto: Virgo Haan/HAVAS