Ukraina sõjapõgenikud saavad tasuta kohanemiskoolitust ja eesti keele õpet

Algas ajutise kaitse saanud Ukraina sõjapõgenike registreerimine kohustuslikku ning tasuta kohanemisprogrammi. Politsei- ja Piirivalveamet saadab suunamiskirja kõikidele ajutise kaitse saanud täiskasvanule. Eesti keele õppesse on saanud kutse esimesed 2500 ajutise kaitse saanut.

„Eesti keele oskus vähemalt baastasemel on hädavajalik, et meie riigis iseseisvalt hakkama saada ning kohaneda siinse ühiskonnaga. Seetõttu on kohanemisprogramm koos keeleõppega ajutise kaitse saanud Ukraina sõjapõgenikele kohustuslik ning tasuta. Oleme koolituste pakkumisel äärmiselt paindlikud – lisaks sellele, et õpet saab läbida veebis, on plaanis teha koolitusi kõikides Eesti piirkondades, kus ajutise kaitse saajad elavad. Teeme omalt poolt kõik selleks, et igaüks leiaks endale sobiva viisi ja aja kasuliku koolituse läbimiseks,“ ütles kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Piret Hartman.

Ajutise kaitse saajal tuleb nii kohanemisprogrammi kui eesti keele õppesse iseseisvalt registreerida veebikeskkonnas www.settleinestonia.ee. 

 

Keeleõpet pakuvad kokku 5 keeltekooli: Sola Integra OÜ Põhja-Eesti PPA piirkonnas, Multilingua Keelekeskus OÜ Tallinnas, OÜ PR Reiting Lõuna-Eesti PPA piirkonnas, Algus OÜ Ida-Eesti PPA piirkonnas ja Folkuniversitetet Estonia MTÜ Tartus. Lääne-ja Kesk-Eesti PPA piirkonnas ei ole veel pakkuja teada. Lisaks kuulutatakse suvel välja erakorraline riigihange täiendava 900 ajutise kaitse saaja keeleõppeks. Keelekursused toimuvad mahus 100 akadeemilist tundi ja toimuvad kas veebiõppena või kontaktõppena klassiruumides.

2022. aasta lisaeelarvest toetatakse ajutise kaitse saajate kohanemisprogrammi eesti keele õpet 4,5 miljoni euroga. Kokku on koolituskohti 9 000. 

2022. aasta lisaeelarvest toetatakse ajutise kaitse saajate kohanemisprogrammi ühepäevase koolituse läbiviimist 4,6 miljoni euroga. Käivitunud on koolitused esimesele 10 000 ajutise kaitse saajale. Juulis kuulutatakse välja hange täiendava 10 000 kohanemisprogrammi õppekoha pakkuja leidmiseks. Lisaks luuakse ajutise kaitse saajatele võimalus läbida kohanemisprogrammi koolitus iseseisva videoõppena. Selleks on ettevalmistamisel hange, millega leitakse õppevideote tootja. 

Kohanemisprogrammi eestvedaja on Kultuuriministeerium. Loe täpsemalt SIIT.