Ootame kandidaate lõimumispreemiatele

Integratsiooni Sihtasutus koostöös Kultuuriministeeriumiga ootab ettepanekuid, keda Eesti inimestest ja organisatsioonidest tunnustada lõimumist arendavate ettevõtmiste eest lõimumispreemiatega. Kandidaate saab esitada neljas kategoorias kuni 18. septembrini 2023. 

Tänavu tunnustavad Integratsiooni Sihtasutus ja Kultuuriministeerium lõimumist arendavaid inimesi ja organisatsioone preemiatega juba 24. korda. Esimest korda jagati lõimumispreemiaid aastal 1999. 

„Lõimumispreemiad on tunnustus neile, kes aitavad leida ja väärtustada ühist erinevate Eesti kultuuride ja kogukondade vahel. Teisisõnu, aitavad kaasa meie ühiskonna sidususe suurenemisele. Nagu ka lõimumine, toetub tunnustus igaühe panusele – igaühe ettepanekule selle kohta, kes tunnustust väärib,” selgitas Integratsiooni Sihtasutuse kultuurilise mitmekesisuse valdkonna juht Ave Härsing.      

Lõimumispreemiatel on neli kategooriat: Lõimumise raudvara (Eesti kultuurilise mitmekesisuse teadvustamine ja pikaajaline sihipärane lõimumist edendav tegevus); Aasta sillalooja (eesti keelest erineva emakeelega elanikele suunatud koostööprojektide elluviimine); Aasta säde (isiku või organisatsiooni silmapaistev tegevus lõimumise valdkonnas); Aasta sõnumikandja (lõimumist toetavate hoiakute kujundamine meedia kaudu).  

Lõimumispreemia saajaid autasustab kultuuriminister Heidy Purga pidulikul tseremoonial, mis toimub 12. detsembril 2023 Tallinnas. Esitatud kandidaatidest valib parimad valdkonna ekspertidest koosnev komisjon. Iga tunnustuse pälvinu saab 1000 euro suuruse preemia. 

„Palume esitada Aasta sillalooja, Aasta säde ja Aasta sõnumikandja kandidaatidena inimesi ning organisatsioone tegevuste eest, mida nad hakkasid ellu viima eelmisel aastal ning mis lõppevad tänavu septembris. Lõimumise raudvara kategoorias on teretulnud tegijad, kes on panustanud lõimumisse pikema aja jooksul. Täpsed juhised kandidaatide esitamiseks leiate sihtasutuse veebilehelt,“ täpsustas Ave Härsing.   

Ettepanekuid lõimumispreemiate kandidaatide osas saab esitada hiljemalt 18. septembril 2023. Selleks tuleb täita Integratsiooni Sihtasutuse veebilehel avaldatud vorm ja saata see aadressile [email protected] märksõnaga „Lõimumisvaldkonna 2022.-2023. aasta preemiad“. 

Lõimumispreemiate laureaadid viimasel viiel aastal:

Lõimumise raudvara* 

2022 Jelena Skulskaja ja Marju Lauristin 

2021 Ei antud 

2020 MTÜ Eestimaa Rahvuste Ühendus 

2019 Ida Virumaa Tatari Kultuuri Ühing 

2018 Ida-Virumaa Integratsioonikeskus 

Aasta sillalooja 

2022 Helen Sildna juhitud Shiftworks OÜ 

2021 MTÜ Eesti Instituut 

2020 MTÜ Eesti Pagulasabi 

2019 Rahvusvaheline Maja MTÜ 

2018 MTÜ Eriline Maailm Sillamäe Lastekaitseühing 

Aasta säde 

2022 Anu Luure ja Natalja Mjalitsina (Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi Ukraina kool) 

2021 Eesti epeenaiskond MTÜ Sofiit Klubi 

2020 MTÜ Changemakers 

2019 Logistika Pluss OÜ 

2018 Anna Mironova 

Aasta sõnumikandja 

2022 Eesti Rahva Muuseumi avalike suhete osakond 

2021 Tiina Pärtel 

2020 Arkadi Popov 

2019 Andrei Hussainov 

2018 Ei antud 

* Aastani 2021 Aasta kultuuritutvustaja

Lõimumispreemiad 2022

Foto: lõimumispreemiate 2022. aasta laureaadid (Sven Tupits)