Narva eesti keele maja kutsub 6. mail teaduse päevale

Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja korraldab 6. mail Narvas teaduse päeva nimega „Jõgi“. Plaanis on nii loengud, töötoad, loodusretked kui ka kontserdid terve päeva jooksul päikesetõusust päikeseloojanguni.

„Narva eesti keele maja on lisaks eesti keele ja kultuuri õppele võtnud südameasjaks luua Ida-Virumaa elanikele võimalusi õppida eesti keeles tundma nii maailma laiemalt kui ka meid endid ümbritsevat keskkonda,“ ütles Narva eesti keele maja juhataja Anna Farafonova. „Teaduse päeva idee kasvas välja Matsalu loodusfilmide festivali programmist Narvas, kuhu kutsusime rääkima Eesti tuntud teadlasi. Ka teaduse päeva läbib keskkonnahoiu teema: teadlikkus sellest, kes või mis eksisteerib veel meie kõrval ja kuidas seda hoida. Siin soovime teaduse päevaga ka oma panuse anda.“

Teaduse päeva raames toimuvad päikesetõusust päikeseloojanguni loengud, töötoad, loodusretked ja kontserdid. Kooliõpilastel on lisaks võimalus vaadata Fred Jüssi filmi „Olemise ilu“ ja koos Eesti Rahva Muuseumi töötajatega selle üle arutleda.

„Narva on jõe linn, sestap saab sel päeval linnarahvas õppida tundma linde, kes jõe kaldal elavad, tutvuda koos teadlastega jõega otse jõetrammiga sellel sõites, õppida loodusfotograafi juhendamisel mobiiltelefoniga loodust jäädvustama ja kindlasti kuulata head muusikat ning jõelugusid,“ kirjeldab üks projektijuhtidest Narva eesti keele maja õpetaja Pille Maffucci. „Olete väga oodatud osalema ja kaasa mõtlema. Kuna mõnel sündmusel on osalejate arv piiratud, palume kindlasti eelnevalt registreeruda!“

Teaduse päev „Jõgi“ kava 6. mail.

Kell 05.09 Joaoru rannahoones või selle juures vastavalt ilmale
Päiksetõus koos Polina Tšerkassovaga. Pilli- ja jõelood eesti ja vene keeles.
Polina Tšerkassova on antropoloog, muusik ja muinasjutuvestja, kes põimib kaugetelt maadelt toodud tõsielulugusid ja muinasjutte oma muusikaga, mida ta esitab erinevatel haruldastel pillidel. Polina on tegelenud üle 10 aasta muusika ja muinasjutuvestmisega, ta uurib lugude, helide ja kuulamise mõju inimestele, kandes edasi suulise kultuuri traditsiooni ja kaasaegset jutuvestmist.

Kell 6.15-7.30, alustame Rootsi lõvi juures Joaoru rannahoone lähedal
Linnulaulu jalutuskäik Peep Veedlaga eesti keeles
Jalutuskäigul saame tuttavaks lindudega, kes jõe ümbruses elavad ja õpime ära tundma nende laulu. Eesti tuntuimal hobiornitoloogil, mitme linnuteemalise raamatu autoril on jutustada lindude kohta palju põnevaid lugusid!

Kell 14.00−16.30 Joaoru Rannahoone II korruse saalis ja jõe ümbruses
Loodusfotograaf Jarek Jõepera töötuba koos loenguga eesti keeles: Kuidas pildistada looduses mobiiliga
Jarek Jõepera on tunnustatud loodusfotograaf (mitmekordne Looduse Aasta Foto, Vereta Jahi, Aasta Spordifoto, Aasta Pressifoto jne nominatsioonide võitja), kelle koolitused põhinevad igapäevasel praktikal. Töötoas kuuleme kõigepealt loengut kompositsiooni kohta, seejärel rakendame oma teadmised praktikasse ise mobiiliga pilte tehes.

Kell 17.00−20.00 Narva jõesadamast sõudeklubi juures 
Jõetramm Caroline sõit koos teadlastega marsruudil Narva−Narva-Jõesuu−Narva, eesti keeles (grupp on täitunud!)
Jõetrammi sõidul kuuleme teadlaste jõega seotud loenguid.

Kell 20.15 Joaoru Rannahoone II korruse saalis
Erki Pärnoja päikseloojangu kontsert Joaoru rannahoones
Tule ja saada reedene päev ära kauni muusika saatel ja päikseloojangu värve imetledes! Päikseloojangu kontserdi annab 2021. aastal Aasta Jazzheliloojaks valitud Erki Pärnoja.

Igale üritusele on vaja eraldi registreeruda. Täpsem info: integratsioon.ee/teaduse-päev