Arvamusfestivalile kultuuririkkuse üle arutlema!

Ootame laupäeval, 10. augustil 2024 Arvamusfestivali kultuuri alale, et nii tõsisemalt kui ka mängulisemalt arutleda Eesti kultuuririkkuse üle. Selleks kaasame oma ala asjatundjaid ja varume üha teravamaks muutuvaid küsimusi, samuti pakume ühiseid tegevusi ning viime läbi ainulaadse mälumängu tänavusele kultuuririkkuse aastale kohaselt. Seda kõike koostöös Kultuuriministeeriumi, ÜRO Pagulasameti, Statistikaameti ja Fenno-Ugria asutusega. Kavas on: 

10.00-11.30 Kas omavalitsused kardavad põgenikke? 

Pagulastel on seaduse järgi õigus samadele teenustele kui Eesti kodanikel ning on oluline tagada neile võrdne kohtlemine. Miks reaalsuses tundub töö pagulastaustaga inimestega hirmutavam kui töö kohalikega? Mis selle keeruliseks teeb ja mis aitaks luua olukorda, kus toetatud on nii pagulased kui kohalikud ametnikud? Lisaks lahenduste jagamisele proovime teha sammu tagasi ja mõtiskleda laiemalt omavalitsuste rolli üle tänases rändajate maailmas.

Arutelus osalevad Agnes Sirg (SA Ukraina sõjapõgenike psühhosotsiaalse kriisiabi fondi asutaja), Triin Varek (Rakvere linnapea), Triin Taal (Tartu Naiste Tugi- ja Teabekeskus, projektijuht ja jurist). Arutelu juhivad Olga Sõtnik (ÜRO Pagulasamet), Sigrid Solnik (Pagulasabi).

11.30-12.00 Kultuuririkkuse õpituba: võru keel

Osaledes õpitoas „Võro kiil om hää tujo kiil“ saate aimu, kui palju sarnast ja erinevat on eesti ning võru keele vahel. Enamgi, õpite selles kaheksale protsendile eestlastest omases keeles sõnu ja väljendeid, mida saate kasvõi igapäevaselt kasutada. Õpituba viib läbi Võro Instituudi haridusprojektide koordinaator Kadri Ugur.

12.00-13.30 Milliseid inimesi Eesti vajab? 

Mis juhtub Eesti rahvaarvuga järgmise paarikümne aasta jooksul ning kui mitmekesiseks Eesti ühiskond läheb? Kas me jääme rahvana püsima ja oleme sealjuures ka õnnelikud ning edukad? Millist riiki me praegu üles ehitame ja mis mõjutab seda, kes meie riigis elada tahavad?

Debatti juhib Statistikaameti peadirektori asetäitja Liina Osila. Arutelus osalevad Marju Lauristin (sotsiaalteadlane, emeriitprofessor), Ott Oja (Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni VATEK tegevjuht), Jaak Nigul (Tarmeko juht), Liis Valdsalu (Bolt Estonia, immigratsiooni ja relokatsiooni juht).

13.30-14.00 Kultuuririkkuse õpituba: mari keel

Õpitoas «Мыняр шуко икгыйлык эстон да мари йылмыште?» (eesti keeles „Kui palju sarnasusi on eesti ja mari keeltes?”) saate selgeks argipäevased sõnad ja väljendid keeles, mis seob nii meie kõigi eelkäijaid kui ka üle saja tänast Eesti elanikku. Oskusi jagab üks Tallinna Mari Seltsi eesvedajaid Lyudmila Yamurzina.

14.00-15.30 Rahvus vaateaknal ja müügiletil 

Soome-ugri rahvuskultuuriline tegevus uues geopoliitilises olukorras. Kui folklooristumine ja turismitööstusega seotus on viis säilitada rahvuskultuure, kas peaks selliseid arenguid heaks kiitma, või peaks neid hoopis taunima? Kas traditsioonide elustamine vaid eksponeerimise või müügiedenduse eesmärgil on just see abinõu, mis aitab neil ikkagi säilida kasvõi kaubastatud kommetena?

Arutelus osalevad Mare Mätas (Kihnu kultuuriaktivist), Aimar Ventsel (etnoloog), Anna Kuznetsova (Fenno-Ugria asutuse projektijuht ja TÜ etnoloogiadoktorant), Aivar Ruukel (päranditurismi edendaja, Fenno-Ugria asutuse juhatuse liige), Silver Sild (Sillamäe muuseum). Debatti juhib Fenno-Ugria asutuse direktor Barbi Pilvre.

16.00-17.00 Mis teeb eestimaalase eestlaseks? 

Eesti ja teiste Eestis elavate rahvuste kogukondade esindajad panevad pead kokku, et jõuda suuremale selgusele küsimuses, mis justkui nähtamatult lõimumisega kaasas käib.

Arutelus osalevad Aune Valk (Tartu Ülikooli õppeprorektor), Sergei Metlev (Postimehe venekeelsete väljaannete peatoimetaja), Leonardo Ortega (Work in Estonia Eesti Rahvusvahelise Maja juht) ja Jevgeni Timoštšuk Põhjamaade Ministrite Nõukogu esinduse Narva filiaali programmi koordinaator Debatti juhib ajakirjanik Pavel Ivanov.

17.00-17.30 Kas kultuuririkkus on Eestile kasulik? 

Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Eda Silberg debateerib sõnavabaduse kaitsja Marti Aavikuga kultuuririkkuse mõju üle Eesti riigile ja ühiskonnale. Debatti juhib Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooninõunik Hannus Luure.

18.00-19.30 Kultuuririkkuse mälumäng 

Igaüks saab panna proovile oma teadmised Eesti kultuuririkkusest. Teadmisi kontrollivad üks juhtivaid mälumängude korraldajaid Andres Kaarmann ja Raadio 4 ajakirjanik Julia Kornejeva. Parimatele auhinnad!

 

SOTSIAALMEEDIAS:

Kultuuri alal toimuvat kajastame Facebookis kultuuri ala sündmuse arutelus ja kultuuririkkuse aasta kontol.

 

Näeme Paides!

Arvamusfestival

Arvamusfestivalil osalemist kaasrahastab Euroopa Liit.