APRILL 2018

Integratsiooni Sihtasutus tähistas oma sünnipäeva
Eesti keele messid „Ku-ку!“ said peetud. Kuidas läks?
Narva eesti keele majale on juht leitud
Sa ei tea, kuidas tähistada mitmekesisuse päeva? 
Innovaatiline keeleäpp pakub tasuta eesti keele õpet

Eesti juudi kogukond kutsub rahvusvahelisele konverentsile

Välismaalaste kohanemisprogrammi järgmised koolitused stardivad aprillis ja mais

 

Integratsiooni Sihtasutus tähistas oma sünnipäeva

 

5. aprillil tähistas Integratsiooni Sihtasutus SpaceXi sündmuskeskuses oma 20. aastapäeva. Aastatel 1998-2018 lõimumisvaldkonna eest vastutanud ministrid vahetasid mõtteid kaasahaaravas debatis, mida juhtis “Eestlase käsiraamatu” autor Mihkel Raud. Muusikaliselt lahutasid meelt lauljatar Elina Nechayeva ja ansambel Comodo.
 

Debatis osalenud endised rahvastikuministrid Katrin Saks, Eldar Efendijev ja Paul-Eerik Rummo tõdesid, et hoiakute muutmine võtab kõige enam aega, kuid 20 aasta jooksul on suudetud korda saata päris palju.

Sündmuse kõiki fotosid saab vaadata siit: http://www.meelikyttim.com/Events/Integratsiooni-Sihtasutuse-20-aastap%C3%A4ev/n-HBqtRM/
Vaata aastapäevaks valminud filmi: https://youtu.be/SVlWEP24e5U

Eesti keele messid „Ku-ку!“ said peetud. Kuidas läks?

Läks korda ning Integratsiooni Sihtasutus plaanib eesti keele messe ka edaspidi korraldada.

Messi külastas ühtekokku 1400 inimest:
Narvas 400 inimest
Tallinnas 1000 inimest

Messi töötube külastas ühtekokku 350 inimest
Narvas 150 inimest
Tallinnas 200 inimest

Oma keeleõppevõimalusi pakkusid messidel 13 keeleõppeasutust, lisaks esitleti mitmeid teisi iseseisvalt eesti keele õppimise võimalusi. Eriti edukaks kujunes õppematerjalide müük – koguni nii, et messi ajal tuli müüjail käia laost lisa hankimas.

Tallinna messil läks loosimisele terve keelekursus – Game Clubi innovatiivne mänguline eesti keele suhtluskursus „Juhan“, mis päeva viimasel loosimisel omaniku leidis.

Narva eesti keele majale on juht leitud

Integratsiooni Sihtasutus valis Narva eesti keele maja juhiks Jelena Kordontšuki, kellel on mitmekülgne kogemus projektide vedamisel ning keeleõpetajana nii täiskasvanute õppes kui üldhariduskoolis.

Praegu Narva Keeltelütseumi eesti keele õpetajana töötav Kordontšuk alustab eesti keele maja juhina tööd aprilli keskpaigast.  

Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaare sõnul hakkab Narva eesti keele maja käivitama teotahteline inimene, kes on ennast mitmes piirilinna haridusasutuses näidanud kui edukat eesmärkide saavutajat.

“Kordontšuki senine töökogemus ja suurepärane kohalike olude tundmine annab meile kindlustunnet, et tema juhtimisel saab Narva eesti keele majast piirkonna sõlmpunkt, kus eesti keelest erineva emakeelega inimesed saaksid õppida ja praktiseerida eesti keelt,” märkis Käosaar.

Vastvalitud eesti keele maja juhi peamiseks väljakutseks saab Integratsiooni Sihtasutuse üksuseks oleva eesti keele maja üles ehitamine Narvas, meeskonna loomine ja juhtimine, võrgustiku loomine koos oma valdkonna asjatundjatega ning avaliku kuvandi kujundamine. Narva eesti keele maja avatakse kavakohaselt 2. jaanuaril 2019.

Tallinna eesti keele maja juhti konkursi korras ei leitud ja otsingud juhi leidmiseks jätkuvad. “Otsime inimest, kellel oleks suur kogemus nii haridusjuhtimises kui lõimumise teemades ja tugev inimkesksele juhtimisele orienteeritus,” ütles Käosaar.

 

Sa ei tea, kuidas tähistada mitmekesisuse päeva? 
Kutsu rahvuskultuuriselts külla või sõida Pärnusse ja Haapsallu

Kes esindaks kultuurilist mitmekesisust paremini kui rahvusvähemuste kultuuriseltsid? On ju 25. aprillil asetleidva mitmekesisuse päeva eesmärk märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust.

Päeva väärtuste tutvustamiseks võiksid Integratsiooni Sihtasutuse kaasabil kutsuda oma ettevõttesse või organisatsiooni külla rahvuskultuuriseltsi, kes

  • jagab oma rahvusköögi saladusi,
  • tutvustab rahvatantsu võtteid,
  • õpetab rahvuslikku käsitööd,
  • esineb särtsaka kontserdiga,
  • viib läbi põneva loengu,
  • korraldab huvitava näituse.

Kel soovi kutsuda kultuuriselts külla, soovitame pöörduda partnerlussuhete valdkonnajuhi Kristina Pirgopi poole. Tema kontakti leiate teate allosast.

Rahvuskultuuridega saab tutvust teha ka Pärnus ja Haapsalus, kus mitmekesisuse päeva puhul korraldatakse kolm sündmust:

  • 22. aprillil kell 11-15 on Pärnus aadressil Karja 4 Tantsukollektiivi Pärlike avatud uste päev, mille teema on slaavi rahvatants.
  • 25. aprillil kell 10-16 korraldab Vene Rahvakultuurikeskus Bereginja Haapsalus aadressil Kastani 7 avatud uste päeva. Üleval on näitus ning toimub kaitsenuku „Jumala silm“ valmistamise töötuba.
  • 29. aprillil kell 14 on Pärnus aadressil Rüütli 23 (2. korrus) luuleõhtu, kus esitatakse luulet eri rahvuste emakeeles.
     

Lisainfo: Kristina Pirgop, Integratsiooni Sihtasutuse partnerlussuhete valdkonnajuht, tel: 659 9024, e-post: [email protected]

 

Innovaatiline keeleäpp pakub tasuta eesti keele õpet

Nüüdsest saavad eesti keelest erineva emakeelega inimesed õppida keeleõppeprogrammi Speakly abil eesti keelt tasuta. Speakly võimaldab eesti keelt õppida vene, inglise, saksa ja prantsuse keele baasil.

Speakly keeleõppeprogrammi saab kasutada nii arvutis kui ka telefonis. Programm koosneb kolmest sammust: sõnad, kirjutamine ja rääkimine ning eluliste olukordade harjutamine.

Keeleõppeprogrammis kasutatakse spetsiaalseid mälutehnikaid, et uus info jääks võimalikult hästi meelde – programm saab ise aru, milliseid sõnu peab kasutaja rohkem harjutama ja millal on parim aeg nende kordamiseks. Kiire tulemuse saavutamiseks peaks kasutaja õppima programmi abil vähemalt 15 sõna päevas, mis võtab iga päev keskmiselt 35 minutit.

Speakly on Integratsiooni Sihtasutuse kingitus eesti keelt õppida soovijatele riigi sajanda sünnipäeva puhul. Võimalus õppida programmi abil eesti keelt kehtib ka pärast juubeliaasta lõppu.

 

Kuidas saada ligipääs tasuta eesti keele õppele selle programmi kaudu? Toimi nii:

1. Mine www.speakly.me;

2. Vajuta "Osta kohe";

3. Logi sisse, vali eesti keel, vali mistahes pakett;

4. Sisesta sooduskood EV100, mis nullib tasu;

5. Tee keeletest enda taseme määramiseks;

6. Alusta õpinguid.

Lisainfo: Ott Ojamets, Speakly tegevjuht, tel 51 209 38, e-post: [email protected] 

 

Eesti juudi kogukond kutsub rahvusvahelisele konverentsile

Konverents leiab aset 23. aprillil kell 9:30-17:00 Kultuurikatlas ning see on pühendatud kolmele 2018. aasta tähtpäevale – Eesti Vabariigi 100. aastapäevale, Iisraeli Riigi 70. aastapäevale ja 30 aasta möödumisele juudi elu taastamisest Eestis.

Konverentsil võetakse vaatluse alla juutide ja eestlaste vastastikused suhted minevikus ja tänapäeval. Sada aastat tagasi sündinud Eesti Vabariik andis Eestis elavatele juutidele võimaluse arendada vabalt oma kogukonna elu ja teostada end rahvusvähemusena. Ühtlasi toetas see sionismi arengut Eestis ja Iisraeli repatrieerumise algust, mis lubas Eesti juutidel osaleda taastatud Iisraeli riigi ehitamisel.

Konverentsil esinevad peaminister Jüri Ratas, Eesti Juudi Kogukonna esinaine Alla Jakobson, Iisraeli suursaadik Dov Segev-Steinberg, Eesti pearabi Shmuel Kot jt. Konverentsil on sünkroontõlge (vene, eesti  ja inglise). Registreerimine:  http://www.jewish.ee/konverents2018/#register. Konverentsi rahastab kultuuriministeerium.

 

Lisainfo: Eesti Juudi Kogukond MTÜ, tel: + 372 6623034, e-post: [email protected]

 

Välismaalaste kohanemisprogrammi järgmised koolitused stardivad aprillis ja mais

Martin Tulit, Siseministeerium

 

Aprillis algab Eestisse elama asunud välismaalastele mõeldud kohanemisprogrammi kevadhooaeg ja stardivad uued koolitusgrupid. Uude riiki kolimine ja sealse eluga alustamine on küll põnev teekond, kuid ka paras väljakutse. Et kohanemine oleks võimalikult sujuv, pakub Eesti välismaalastele võimalust osaleda tasuta kohanemisprogrammis.

 

Erineva sisuga koolitustest koosnev programm annab ülevaate põhilistest teemadest, mida Eestisse saabunud välismaalasel kohanemiseks vaja läheb. Näiteks tutvustatakse üldise eluolu, töö ja ettevõtluse, õppimise ja teadusega seotud teemasid ning õpetatakse algtasemel eesti keelt. Samuti jagatakse praktilist nõu, mis on abiks perekonnaga Eestisse elama asumisel. Kokku on kohanemisprogrammis seitse erinevat ühepäevast teemapõhist koolitust ning algtaseme eesti keele õpe, mis kestab üle kahe kuu. Kohanemisprogrammi koolitused toimuvad inglise ja vene keeles ning üldjuhul Tallinnas, Tartus ja Narvas.

 

Kes saavad osaleda?

Kohanemisprogrammi tasuta koolitustele on oodatud osalema kõik välismaalased, kes on Eestis elanud vähem kui 5 aastat ja kellele on antud Eestis tähtajaline elamisluba või kellel on tähtajaline elamisõigus, näiteks nagu Euroopa Liidu kodanikud. 

 

Abiks tööandjale

Suur osa Eestisse saabuvatest välismaalastest tuleb end siia tööalaselt teostama. Välismaalasest spetsialisti Eesti eluga kohanemine nõuab lisapingutusi ka tööandjatelt, kuna mujalt saabunud töötaja ei pruugi olla kursis Eesti töökultuuri, igapäevase eluolu, õiguste ja kohustustega ega oska veel eesti keelt. Seetõttu vajavad tuge nii välisspetsialist kui ka tööandja. Kohanemisprogramm on abiks välisspetsialisti värvanud ettevõtjale, vähendades tema koormust välisspetsialisti kohanemise toetamisel ja ka näiteks keeleõppel. Piisava arvu inimeste puhul on kokkuleppel koolitajaga võimalik korraldada koolitusi ka ettevõtte enda ruumides.

 

Miks koolitustel osaleda?

Kõik kohanemisprogrammi koolitused on tasuta. Koolitused on praktilised ja sisaldavad palju elulisi näiteid, mis aitavad õpitut paremini mõista ja neid teadmisi igapäevaelus kasutada. Kõik koolitused toimuvad avatud  ja toetavas õpikeskkonnas professionaalsete juhendajate käe all. Lisaks uute teadmiste saamisele on koolitustel osalenutel suurepärane võimaluse luua omale Eestis tutvusvõrgustik ja saada uusi kontakte. Koolitusprogrammi läbiviija on Expat Relocation Estonia. Kohanemisprogrammi rahastavad Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi kaudu ning Siseministeerium.

 

Kohanemisprogrammi ja koolituaegade kohta loe: www.settleinestonia.ee