VALIK

2022. aastal viis Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja Viru Filmifondi toel ellu julge ja ambitsioonika keeleõppeprojekti - oma filmiakadeemia, millele järgnes ehtsa mängufilmi "Valik" sünd ja linastumine suurtel ekraanidel.

Film „Valik“ esilinastus pidulikult 12. novembril toimuval PÖFFi erifestivali KinoFF avatseremoonial Kohtla-Järvel. Esilinastuse järel jõuab film linale Apollo kinodes erinevates Eesti linnades. 
 

Film on Narva eesti keele maja filmiakadeemia keeleõppe- ja lõimumisprojekti tulemuseks ning on esimene Narvas ja narvakate poolt loodud professionaalne täispikk mängufilm. Tänu filmiprojektile said eesti keele praktikat, eneseusku, uusi oskusi ning sõpru mitmest Eesti nurgast üle 40 narvaka.

ValikMängufilm „Valik“ on inspireeritud tõsieluloost, mis leidis aset 90ndate lõpus Narvas ning räägib noorest piirivalvurist, kes peab valima armastuse ja seaduse vahel. Narva oli siis peamiselt venekeelne piirilinn, kus valitses suur tööpuudus. Riigipiir oli paljudele linnaelanikele ainsaks ja mitte kõige ausamaks sissetulekuallikaks. Keset lokkavat salakaubandust ja uue riigi ülesehitamist oli raske olla Eesti piiri valvur. Kohaliku allilma bossi tütar, nääpsuke Inna Reinsalu, töötas piirivalves ja soovis ise oma elu üle otsustada, kuid ühel hetkel seisis ta raske valiku ees.

Filmi aitasid üles võtta kohalikud filmitegijad: režissöör Jelena Pazilina, helilooja ja helirežissöör Dmitri Piibe, operaator ja montaažirežissöör Sofia Kostenkova, kunstnik Tatjana Sonina, valgusmeister Aleksei Zemskov, grimmikunstnik Signe Viilop, produtsent Julia Viirsalu ja administratiivdirektorina Narva eesti keele maja juht Anna Farafonova. Idee autorid ja stsenaristid on Narva eesti keele maja õpetaja Julia Viirsalu ning Kultuuriministeeriumi nõunik Krismar Rosin.

Peategelase Inna Reinsalu rollis astub üles Vene Teatri näitleja Anastasiia Pylaeva, lisaks temale mängivad filmis Tanel Saar, Aleksandr Zhilenko, Gerhard Saks ja Marina Malova ning Narva eesti keele maja filmiakadeemia lõpetanud inimesed.

Filmi originaalmuusika on loonud helilooja ja helirežissöör Dmitrii Piibe. Mängufilmi süžee sügavuse rõhutamiseks saadi luba kasutada Narva noorte rockbändi „Pale Alison“ oma kirjutatud lugu „Kogda umrjot Zemlja.“

 

Narva eesti keele maja filmiakadeemia

Image
Narva eesti keele maja filmiakadeemia

Kahe kevadkuu jooksul said 38 eesti keele õppijat oma keeleoskust uudsel moel lihvida. Nad osalesid Narva eesti keele maja filmiakadeemias ja said uusi teadmisi filmikunsti alalt, õppisid näitlemist ja harjutasid muidugi eesti keelt. Õppejõududeks olid Eesti teatri- ja filmimaailmas end tõestanud professionaalid nagu Martin Junna, Leana Jalukse, Aita Vaher, Eva Kübar, Sandra Lange ja Rauno Kaibiainen.

Filmi sünd

22. mail 2022 sooritasid projektis osalejad praktilise eksami ja seejärel selgusid 10 parimat, kes said mängufilmis rolli. Filmiprojekti kulminatsiooniks said 90ndate lõpu reaalsetel sündmustel põhineva mängufilmi „Valik“ võtted.

Image
Filmi sünd

Film sündis Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja eestvedamisel ja Viru Filmifondi toel.

Filmivõtete fotogalerii asub SIIN.

Filmivõtted algasid 3. juunil ning filmi esilinastus toimub 12. novembril 2022 Kohtla-Järvel PÖFFi erifestivali KinoFF raames.