Selgusid lõimumisvaldkonna silmapaistvaimad arendajad

Täna, 3. detsembril tunnustasid Kultuuriministeerium ja Integratsiooni Sihtasutus silmapaistvaimaid 2020.-2021. aasta lõimumisvaldkonna arendajaid. Lõimumisvaldkonna preemiad pälvisid MTÜ Eesti Instituut, taskuringhäälingu „Found in Estonia“ eestvedaja Tiina Pärtel, Eesti epeenaiskond ja MTÜ Sofiit-Klubi.

Lõimumisvaldkonna preemiate väljaandmise eesmärk on tunnustada neid, kes on viimase aasta jooksul aidanud kaasa erinevate Eestis esindatud kultuuride tutvustamisele, erineva emakeelega inimeste vahel kontaktide loomisele ja koostöö arendamisele ning erinevate kogukondade vahel ühise keele leidmisele.

„Eesti ühiskonna lõimumine on olnud järjepidev ja positiivse trendiga protsess. Küll on aga endiselt murekohti, mida lahendama peab. Suurim proovikivi on see, kuidas luua ja toetada ühist ruumi, kus eri rahvustest inimesetel oleks rohkem omavahelisi positiivseid kontakte ja suurem side Eestiga. Täna preemia saanud inimesed ja organisatsioonid on andnud hindamatu panuse selle ühise ruumi loomisesse,“ ütles kultuuriminister Tiit Terik.

Preemiate laureaadid kuulutati välja kolmes kategoorias. Igas kategoorias parimaks tunnustatud lõimumisvaldkonda panustaja sai 1000 euro suuruse preemia, kategoorias „Aasta säde“ anti tänavu välja kaks preemiat.

Preemia kategoorias „Aasta sillalooja“ anti üle MTÜle Eesti Instituut, kes viis ellu programmi „Kultuurisamm“, mis lähendas eri rahvusi ja aitas eesti keelest erineva emakeelega inimestel paremini Eesti ühiskonda mõista. Kokku toimus 341 vene- ja 91 ingliskeelset koolitusüritust. Üle 1500 inimese läbis „Kultuurisammu“ täisprogrammi, mille käigus külastati muuseume ja läbiti koolitusi, tutvuti erinevate Eesti piirkondade ja loodusrikkustega ning suheldi tihedalt eestlastega. Vaadake videost, millega võitja on silma paistnud!

pilt

Kategoorias „Aasta sõnumikandja“ pälvis lõimumispreemia Tiina Pärtel, kelle loodud taskuringhääling „Found in Estonia“ tutvustab eestlastele siin elavaid välismaalasi isiklike ja humoorikate kogemuslugude kaudu. Žürii hinnangul on „Found in Estonia“ suurepärane näide, kuidas kasutada lõimumisteema inspireerivaks ja tulemuslikuks edendamiseks kõige moodsamaid lahendusi: Tiina Pärteli algatatud taskusaateid on kuulatud kokku üle 15 000 korra. Vaadake videost, millega võitja on silma paistnud!

pilt

Kategoorias “Aasta säde” kuulutati tänavu välja kaks võitjat.

Lõimumispreemia kategoorias „Aasta säde“ pälvis Eesti epeenaiskond koosseisus Julia Beljajeva, Erika Kirpu, Katrina Lehis ja Irina Embrich. Kuldmedali võit olümpiamängudel näitas, kuidas sport ühendab inimesi ning kuivõrd edukad saavad olla mitmekesised kollektiivid, kus igaühe panust väärtustatakse ja kus igaüks loeb, sõltumata erinevustest. Žürii arvates on see saavutus inspireeriv eeskuju paljude jaoks ning tuletab meelde, et ainult koos oleme tugevad. Vaadake videost, millega võitja on silma paistnud!

pilt

„Aasta säde” kategooria teine võitja on MTÜ Sofiit-Klubi, kes tõi lavale Eduard Tee kakskeelse lavastuse „Aeglane hingamine”. See etendus on saatustest, muredest ja rõõmudest, mis panevad mõtlema elu ja väärtuste üle. Põimunud eestlanna ja venelanna elulood peegeldavad ajaloolist konteksti, samas hoolivus ja sõprus aitavad üksteist paremini mõista ja vastuolusid ületada. Etenduse teeb eriti elavaks otsus tekste mitte tõlkida: sageli räägivad näitlejad ühes keeles, vastavad teises keeles – nagu ka elus. Vaadake videost, millega võitja on silma paistnud!

pilt

2020.-2021. aasta lõimumisprojektide konkursile laekus kokku 18 taotlust.

Fotosid tänasest lõimumisvaldkonna preemiate üleandmise tseremooniast saab vaadata SIIN (fotode autor: Egert Kamenik).

Integratsiooni Sihtasutus annab välja preemiad lõimumisvaldkonna arendusprojektidele aastast 1999 ning meediaprojektidele aastast 2009. Lõimumisvaldkonna 2020.-2021. aasta preemiate konkursi fondi rahastab Kultuuriministeerium.

pilt