Keelehärm

Kirjeldus

Eesti keele probleemsete piirkondade käsiraamat on mõeldud ennekõike õppematerjaliks eesti keele kui võõrkeele õpetajate koolitamisel ning töötavate õpetajate täiendusõppes, sobides ühtlasi ka muudele eesti keelega tegelejatele. Raamat sisaldab valikulise ülevaate eesti keele peamistest ohupiirkondadest sõnavaras, vormimoodustuses ja lauseõpetuses. Oluliseks on peetud keelendite ja nende osiste vahelistes seostes orienteerumist – õigete seoste tundmist ja automatiseerumist ning väärseoste vältimist. Kasutajalt eeldatakse süstemaatilisi baasteadmisi eesti keele kohta.

Keeleõpetaja metoodikavihik. Video võõrkeeletunnis

Kirjeldus

Metoodikavihik on mõeldud kõigile võõrkeeleõpetajatele ja koolitajatele, samuti üliõpilastele, kes taotlevad keeleõpetaja kutset. Vihiku eesmärk on anda ülevaade videotehnika ja -filmide kasutamise võimalustest võõrkeeletunnis. I osa käsitleb videomaterjali valiku kriteeriume ja tutvustab eesti keele õppimiseks/õpetamiseks mõeldud õppevideoid ning autentset videomaterjali. II osa keskendub videotunni kolmele etapile, III osast leiab lugeja viie metoodilise võtte kirjeldused.

IV osas on hulgaliselt ülesandeid osaoskuste arendamiseks, sõnavara ja grammatika õpetamiseks ning õpitava keele, maa ja kultuuri tutvustamiseks. Vihiku lisas on töölehed näidisülesannetega ja ülesannete loend vastavalt õpetamise eesmärkidele. Küllap leiavad vihikust üht-teist kasulikku nii kogenud videokasutajad kui ka õpetajad, kes ei söanda vette hüpata tundmatus kohas, ning vajavad julgustamist.

Keeleõpetaja metoodikavihik. Sõnavara õpetamine

Kirjeldus

Sõnavaraõpetuse metoodiline vihik käsitleb sõnavara õpetamise ja õppimisega seotud probleeme, andes põgusa ülevaate ka sellest, mida sõnad ja sõnavara endast kujutavad, kuidas sõnad tähenduse saavad, kuidas neid kõige paremini meelde jätta ning kuidas tulemuslikult õpetada uusi sõnu. Vihik sisaldab rohkesti näidisülesandeid ning näiteid mitmesuguste ülesandetüüpide kohta. Sõnavaraõpetuse vihik on mõeldud võõrkeeleõpetajaile, võõrkeele õpetajaks õppijaile, aga ka kõigile neile, keda huvitavad võõrkeele sõnavara tõhusa omandamise probleemid.

Keeleõpetaja metoodikavihik. Võõrkeeletunni planeerimine ja ülesehitus

Kirjeldus

Väljaanne võiks huvi pakkuda kui metoodiline abivahend võõrkeele ja eesti keele kui teise keele õpetajatele ning pedagoogiliste erialade üliõpilastele. Vihikus on käsitletud võõrkeeleõpetuse põhimõtteid, võõrkeeletunni planeerimist, tunnikonspekti kontrollimist ja tunni analüüsi ning ülesehitust. On esitatud ka valik strateegiaid ja võtteid, mis aitavad tundi elavdada, ning tunnikonspektid näitena, kuidas terviktunde üles ehitada.

Eesti keele kui teise keele õpetaja pädevusmudel ja koolitusvajadus. Uurimuskokkuvõte

Kirjeldus

Mis on töötaja palkamisel esmatähtis ja hästi vaadeldav, eristades kogenut algajast? Ametisuutlikkuse hindaja leiab raamatu avaosast ajakohaseid ideid pädevusmudeli teooria kohta.

Milles seisneb õpetaja pädevus? Uuringu üks komponent on õpetajapädevuse omapärane mudel. Lisaks sellele sisaldab raamat nii võõrkeeleõppe juhtimis- kui ka ainepädevuse kirjeldust.

Mida ütlevad uuringu tulemused riigile, haridusametnikule, võõrkeeli õpetavale ülikoolile, täiendusõppe korraldajale ja ennekõike õpetajale endale? Vastuse annavad faktid, mida saadab asjatundlik kommentaar.