Rahvusvahelisel lõimumiskonverentsil küsitakse, mis teeb riigist kodu kõigi jaoks

Täna, 15. novembril algab Tallinnas kahepäevane lõimumiskonverents „Minu kodu, meie kodu: mis meid ühendab mitmekultuurilises ühiskonnas“. Integratsiooni Sihtasutuse kutsel on kohal nimekad eksperdid, poliitikakujundajaid, teadlased ja visionäärid, et tuua Eesti lõimumispoliitikasse uusi ideid.

Konverentsi avab kultuuriminister Indrek Saar.

„Eesti on osa avatud Euroopast. Rändeajastul ning piirideta globaalses ühiskonnas suureneb inimeste ränne veelgi. Selleks, et nendes tingimustes tagada inimeste ja kogukondade ühishuvid, Eesti riigi ja kultuuri püsimajäämine, on oluline, et panustaksime üksteisega suhtlemisse, mõistmisesse, kaasamisse ning ühise keele leidmisesse nii Eestis kui ka rahvusvahelises mõõtmes,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar. „Eesti rikkus on meie inimesed, kes tunnevad end siin elades hästi ja turvaliselt, ning kellele on tagatud igakülgsed võimalused vabaks eneseteostuseks, ühiskonna- ja kultuurielus osalemiseks. Väärikad ja õnnelikud ühiskonnaliikmed loovad omakorda hoolivat kodu ja riiki. See on eesmärk, mille poole peame sihikindlalt püüdlema,“ rõhutas Saar.

Konverentsi peaesineja Stanfordi Ülikooli politoloogiaprofessor David Laitin (USA), kes juhib immigratsioonipoliitikat uurivat laborit, pakub oma ettekandes välja lahendusi, mida oleks Eestis kõige õigem lõimumiseks ära teha. Professor Laitin ei külasta Eestit esmakordselt – 90ndatel aastatel analüüsis ta siinse venekeelse elanikkonna identiteeti nõukogudejärgsel ajastul. Sama on ta uurinud ka Lätis, Kasahstanis ja Ukrainas.

Kanada Queensi Ülikooli avaliku poliitika uuringute valdonna juht ja politoloogiaprofessor Keith Banting, kes on multikultuurilisuse poliitika indeksi üks väljatöötajaid, peab Eesti olukorda küllaltki unikaalseks ja hoopis erinevaks oma kodumaast Kanadast. „Seda enam on Eesti lõimumine minu jaoks huvitav ja ootan võimalust konverentsil sõna sekka öelda,“ märkis ta.

Konverentsi teisel päeval leiab aset avalik väitlus teemal „Meediatormide mõju lõimumisele ja kuidas sellega toime tulla?“, millest võtavad osa Eesti poliitilisel maastikul tegutsevate erakondade tuntud esindajad. Debatti juhib teleajakirjanik Urmas Vaino.

Konverents toimub 15.-16. novembrini Radisson Blu Sky Hotellis, Rävala pst 3. Konverentsi kava leiab aadressilt www.integrationconference.ee

Konverentsi saab jälgida otseülekandena eesti keeles Postimehe portaalis www.postimees.ee, vene keeles rus.postimees.ee ja originaalkeeles ehk inglise keeles konverentsi kodulehel www.integrationconference.ee. Otseblogi konverentsist leiate Delfist www.delfi.ee

Lp ajakirjanikud! Intervjuusoovidega palume pöörduda Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooninõuniku Kai-Ines Nelsoni poole, e-postiaadressil [email protected]  või telefonil 55 689644.