OKTOOBER 2017

Kutsume rahvusvahelisele lõimumiskonverentsile
Kutse Eesti esimesele lõimumise häkatonile
Lapsed kutsusid Eesti presidenti Narva külla
Toetame meediahariduse edendamist koolides
Ooperi "Carmen" kontsertversioon etendub Mustpeade Majas
Meie Narva esindus vahetas asukohta
Tasuta eesti keele õppega seotud statistilisi näitajaid

Kutsume rahvusvahelisele lõimumiskonverentsile

 

“Ühtsustunne mitmerahvuselistes kogukondades: kultuuri, meedia ja kodanikuühiskonna roll”

 

16. ja 17. novembril 2017 Tallinnas

Nordic Hotel Forum, Viru väljak 3

Kahepäevane konverents toob kokku lõimumise valdkonna rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud eksperdid, poliitikakujundajad, teadlased ning visionäärid Eestist ja üle Euroopa ja maailma, kes käsitlevad paneelarutelude ja praktiliste töötubade raames lõimumise võtmeküsimusi, pakuvad lahendusi ning jagavad parimaid praktikaid.
 

Konverentsil esinevad rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdid Kanadast, Suurbritanniast, Venemaalt, Ukrainast, Norrast, Belgiast, Taanist, Itaaliast, Soomest ja Eestist, kes arutlevad kultuuri, meedia, haridussüsteemi ja kodanikuühiskonna rolli üle kultuuriliselt mitmekesise ühiskonna lõimituse toetamisel. Toimuvad interaktiivsed arutelupaneelid ja praktilised töötoad.

Külalisesinejate seas on:

Rob Berkeley MBE – (Suurbritannia) ühest maailma mõjukamast meediakontsernist BBC, kus ta vastutab kuulajaskonna kaasamise eest.

Professor Milton Bennett (USA/Itaalia) – rahvusvaheliselt palju rakendust leidnud kultuuridevaheliste suhete arengut selgitava mudeli Developmental Model of Intercultural Sensitivity (DMIS) autor

Bob Deen, OSCE rahvusvähemuste kõrgema voliniku vanemnõunik ja valdkonnajuht.

Professor Zsuzsa Csergő – maailma ühe juhtiva rahvussuhteid käsitleva akadeemilise assotsiatsiooni Association for the Study of Nationalities (ASN) president, Kanada Queensi Ülikooli poliitikauuringute osakonna juhataja.

Dr. Peeter Mehisto, Londoni Ülikool – kakskeelse hariduse ekspert, kes on palju panustanud keelekümblusprogrammi rakendamisse Eestis.

Dr. Marco Martinello – Belgia riikliku teadusuuringute Sihtasutuse (FNRS) juht, etniliste suhete uurimiskeskuse (Centre d’Etudes de l’Ethnicité et des Migrations CEDEM) direktor.

Tutvu programmi ja esinejatega siin
 

Konverentsil osalemine on tasuta eelregistreerumisega, töökeeleks on inglise keel, sünkroontõlkega eesti ja vene keelde. Toimub ka otseülekanne www.integrationconference.ee

 

Kutse Eesti esimesele lõimumise häkatonile

Lõimumise häkaton leiab esmakordselt Eestis aset 24.-25. novembril Tallinnas. Häkatoni eesmärgiks on otsida uudseid ja põnevaid lahendusi sidusama ühiskonna loomiseks.

Mis on lõimumise häkaton?
See on kahepäevane põnev ja innovaatiline loovate ideede maraton. Loe lähemalt www.integratsioon.ee/hakaton

Keda ootame osalema?
Ootame osalema kõiki neid, kes arvavad, et Eesti ühiskond peaks olema sidus - ehk kus erineva keele- ja kultuuritaustaga inimesed osalevad aktiivselt ühiskonnaelus ning jagavad demokraatlikke väärtusi - ning kellel on tahtmist ja pealehakkamist tulla välja oma ideedega ning need ka ellu viia.
 

Kust saab täpsemat infot?

Infopäeval 19. oktoobril kell 16:00-18:00 Kopli restoranis (Kopli 25, Tallinn), kus häkatoni korraldajad räägivad lõimumisvaldkonna kõige olulisematest väljakutsetest, arengutest ning vastavad tekkinud küsimustele.
NB! REGISTREERU INFOPÄEVALE SIIN: https://www.integratsioon.ee/hakatoni-infopaev   
 

Häkatoni korraldab
Integratsiooni Sihtasutus koostöös kultuuriministeeriumiga.

Lisainfo: Olga Sõtnik, kultuuriministeeriumi peaspetsialist, tel: 51 20 962, e-post: [email protected]

 

Lapsed kutsusid presidenti Narva külla

2. oktoobril kohtus Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid Võrus Narva Keeltelütseumi õpilastega, kes on sukeldunud eestikeelsesse keskkonda Võrumaa peredes.

President tuli külla käsitöötuppa, kus lapsed meisterdasid šokolaadiümbriseid ja kaarte. Kõige kaunimad meisterdused kinkisid lapsed kohtumise lõpus presidendile, kutsudes teda ühtlasi Narva külla.

Sel aastal osaleb pereõppes 120 Ida-Virumaa õpilast. Kersti Kaljulaid ütles kohtumisel, et pereõppesse kui väga tõhusasse keeleõppevormi võiks kaasata veelgi rohkem õpilasi. Samuti kutsus ta Integratsiooni Sihtasutust üles nuputama, kuidas pärast koju tagasi naasmist suunata nende laste ’värsket õhinat’ edasi.

Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaare sõnul on pereõpe üks parimaid keeleõppevorme just seetõttu, et peres olles tekivad sõbrad pikaks ajaks. „Eesti ja vene emakeelega lapsed hakkavad omavahel suhtlema ning Võrumaale tullakse külla veel teist ja kolmandatki korda,“ lausus Käosaar.

Nii palju kui käsitöötegemine võimaldas, vastasid lapsed ka presidendi küsimustele. Lapsed küsisid omakorda presidendilt selle kohta, mis oli tema lemmikõppeaine koolis. Selgus, et bioloogia. „Mulle meeldis maid avastada – bioloogiat õppides sai palju ringi reisida,“ vastas Kersti Kaljulaid.

Koos kaheksa Narva Keeltelütseumi noorega olid kohal ka nende tugiõpilased Osula Põhikoolist ja Võru Kesklinna Koolist.

 

Toetame meediahariduse edendamist koolides

Integratsiooni Sihtasutus kutsub üldhariduskoole ja kutseõppeasutusi esitama projektitaotlusi meediahariduse edendamiseks.

Projektikonkursi eesmärk on arendada gümnaasiumide ja kutseõppeasutuste õpilaste meediapädevust, võimekust infot analüüsida, meediasõnumeid kriitiliselt interpreteerida või ise meediasisu luua.

Toetame intervjuude, uudiste, reportaažide, lühifilmide jms tegemist professionaalsete juhendajate käe all, õpilaste õppekäike meediaasutustesse ning teabeseminaride läbiviimist.

Projektikonkursi kogueelarve on 13 000 eurot. Taotluse esitamise tähtaeg on 6. november 2017.

Konkursi dokumendid ja taotlusvormid leiate sihtasutuse kodulehel: https://www.integratsioon.ee/kaimasolevad-konkursid?project_id=704

Projektikonkurssi rahastab haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo:
Liilika Raudhein, Integratsiooni Sihtasutuse analüütik, tel 659 9841, e-post: [email protected]

Ooperi "Carmen" kontsertversioon etendub Mustpeade Majas

 

Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsioon kutsub 14. oktoobril kell 19.00  Mustpeade Majja (Pikk 26, Tallinn) nautima ooperi "Carmen" kontsertversiooni Euroopa noorte talentide esituses.

"Euroopa noored talendid" on Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsiooni projekt, mille eesmärk on toetada andekaid noori lauljaid ja tutvustada Euroopa klassikalist vokaalmuusikat.

Tänavu kaheksandat korda toimuva projekti raames teeb Eesti Muusikaakadeemia orkester koostööd noorte rahvusvaheliselt tunnustatud lauljatega, kes on esinenud suurtel ooperilavadel Zürichis, Münchenis, Prantsusmaal, Moskvas ja Minskis.
 

Tule kohtu Mustpeade Majas prantsuse helilooja Georges Bizet’ ooperi peakangelastega: hispaanlanna Carmeniga metsosopran Dara Savinova esitluses, sõdur Josega ungari tenori Gula Rab’i esituses, matadoor Escamillot’ga eesti baritoni Atlan Karpi esituses. Kaasa teevad poola kontsertmeister Oleksandr Yankevych ja Tallinna flamencostuudio Claudia Ševtšenko juhendamisel. Süžee viib teid lõõmavate kirgede keskele Hispaania patuste ja pühakute linna Sevillasse.
 

Piletid on müügil Piletilevis.

 

Lisainfo: Niina Savinova, Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsiooni president, tel 513 4280

  

Meie Narva esindus vahetas asukohta

Anname teada, et meie Narva esindus asub jätkuvalt samal aadressil: Kerese Keskus, Kerese 3, Narva.

Septembris kolis esindus aga korruse võrra allapoole, asudes nüüdsest Kerese Keskuse 2. korrusel (mitte 3. korrusel nagu varem).

 

Tasuta eesti keele õppega seotud statistilisi näitajaid
 

Oktoobris 2017 algasid kursused 572 inimesele üle Eesti

1.      Tallinnas - 286 õppekohta

2.      Narvas - 118 õppekohta

3.      Tartus - 16 õppekohta

4.      Pärnus - 16 õppekohta

5.      Kohtla-Järve linnaosas Ahtmes - 46 õppekohta

6.      Jõhvis - 45 õppekohta

7.      Sillamäel - 45 õppekohta

 

2017. a novembris alustab eesti keele õpet 56 Narva taksojuhti

 

2017. a septembrist õpib eesti keelt 200 õpetajat:

1.      Narvas 114 õpetajat

2.      Sillamäel 28 õpetajat

3.      Jõhvis 28 õpetajat

4.      Kohtla-Järvel 14 õpetajat

5.      Ahtme linnaosas 14 õpetajat

 

2018. a avab sihtasutus uued eesti keele õppekohad 588 inimesele

·         Üle Eesti A2, B1 ja B2 tasemel eesti keele kursustel õppekohad - 224 inimest

·         A1 tasemel kursus Narvas - 160 inimesele

·         A1 tasemel kursus Tallinnas - 160 inimesele

·         A1 tasemel kursus Narva taksojuhtidele - 44 inimesele

 

+ 30 eesti keele ja kultuuri tundmise klubi üle Eesti, kus saab osaleda vähemalt 480 inimest. Klubis praktiseeritakse eesti keelt B2 ja C1 tasemel.

2015. a septembrist kuni 2017. a septembrini
on A2, B1 ja B2 tasemel eesti keele kursustel osalenud 4864 inimest

1.      Tallinnas 3154 (sh Harjumaa valdade elanikud, näiteks Maardust 154 inimest)

2.      Sillamäel 175

3.      Jõhvis 122 (sh Toila)

4.      Kohtla-Järvel, Ahtmes 434 (sh Kohtla, Lüganuse, Kohtla-Nõmme, Aseri vald ning Kiviõli)

5.      Narvas 831 (sh Vaivara, Illuka ja Mäetaguse vald ning Narva-Jõesuu)

6.      Pärnus 29 (sh Paikuse, Sindi, Sauga vald)

7.      Tartus 80 (sh Tartu, Ülenurme vald)

 

+ Eesti keele kursused Ida-Virumaa õpetajatele Narvas, Sillamäel, Jõhvis, Kohtla-Järvel ja Ahtmes

2015. a - 235 õpetajat

2016. a - 210 õpetajat