NOVEMBER 2018

Jälgi konverentsi otseülekandena
Kutsume eestlasi keelekohtingule
Eesti keele messide „KU-ky“ toimumise ajad on selgunud
Keelefirmade õpetajad jätkavad kooskäimist ka pärast koolituse lõppu
Vene Teatri näitlejad teevad ettevalmistusi eestikeelsete rollide vastuvõtmiseks
Neile, keda huvitab eesti keel ja kultuur
Integratsiooni Sihtasutus pälvis tunnustust
Märgi kalendrisse: kodanikupäeva viktoriin on 19.–29. novembrini
Rakvere teater pakub etendustel sünkroontõlget vene keelde
Vaata Eestit läbi teistest rahvustest inimeste silmade

 

Jälgi konverentsi otseülekandena

15.-16. novembril Tallinnas toimuva rahvusvahelise lõimumiskonverentsi „Minu kodu, meie kodu: mis meid ühendab mitmekultuurilises ühiskonnas“ teisel päeval algusega kell 14:05 peetakse kuum avalik väitlus teemal „Meediatormide mõju lõimumisele ja kuidas sellega toime tulla?“, millest võtavad osa Eesti poliitilisel maastikul tegutsevate erakondade esindajad.

piltDebatti juhib ajakirjanik Urmas Vaino (fotol).

Konverentsi kohad on täis, kuid konverentsi otseülekannet on võimalik jälgida www.integrationconference.ee ning Postimehe portaalis www.postimees.ee.

Debatis osalevad:
- Mihhail Kõlvart, Eesti Keskerakond
Jaak Madison, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
- Laine Randjärv, Eesti Reformierakond
- Neeme Kuningas, Eesti Vabaerakond
Jevgeni Ossinovski, Sotsiaaldemokraatlik Erakond
- Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Isamaa
- Züleyxa Izmailova, Erakond Eestimaa Rohelised
- Helen Lemming, Elurikkuse Erakond
- Kristina Kallas, Eesti 200

Politikute debatt on eesti keeles.

Lisainfo konverentsi programmi kohta leiab veebilehel www.integrationconference.ee

 

Kutsume eestlasi keelekohtingule

piltTallinna eesti keele maja korraldab novembris nn keelekohtingu (tandemõppe põhimõttel keeleõpe) kuu neljal kolmapäeval (07.11, 14.11, 21.11 ja 28.11).

Ootame osalema nii neid, kes soovivad täiendada oma vene keele oskust, kui ka neid, kes soovivad olla abiks eesti keele õppijatele. Grupi suurus on maksimaalselt 20 inimest. Kursusele registreerimine lõpeb kohtade täitumisel. Esimene kohtumine toimub 7. novembril aadressil Jakobsoni 7 kell 18.00.

Registreerige ennast e-mailitsi [email protected]

 

Eesti keele messide „KU-ку“ toimumise ajad on selgunud

piltAnname teada, et Narvas on mess 9. märtsil 2019 TÜ Narva Kolledžis ja Tallinnas 23. märtsil 2019 Tallinna Lauluväljakul.

Messide eesmärk on tutvustada elanikele eesti keele õppimise metoodikaid ja vahendeid, jagada juhiseid ja nõuandeid eesti keele õpingute alustamiseks või jätkamiseks, testide ja eksamite sooritamiseks ning õppematerjalide ja –vahendite kasutamiseks. Seekordsel messil on tähelepanu keskmes Eesti keele majad ning nende tegevused. Samas ootame messile kõiki organisatsioone, kelle igapäevatööks on eesti keele õpe ja/või eesti keele õpet toetavad tegevused.

Huvilistel palume endast teada anda ja ühendust võtta sihtasutuse vanemnõustajaga Kätlin Kõverik (tel 6599 032, e-post [email protected]).

 

Keelefirmade õpetajad jätkavad kooskäimist ka pärast koolituse lõppu

piltIntegratsiooni Sihtasutus koolitab koostöös Tartu Ülikooliga eesti keele majade ja keelefirmade eesti keele õpetajaid. Kui eesti keele majade õpetajate koolitus kestab kuni detsembri lõpuni, siis tegevõpetajate täiendkursus lõppes 22. oktoobril.

Keelefirmade õpetajate koolitusel keskenduti täiskasvanud õppija aktiveerimisele keeletunnis, õpetaja toetamisele tema professionaalses arengus ning kuidas koostada õppematerjale ja suhelda eri kultuuride esindajatega. Koolitus kestis 78 tundi ning osales 26 tegevõpetajat.

Koolituse peakorraldaja Tartu Ülikooli eesti keele võõrkeelena professori Birute Klaas-Langi (fotol) sõnul kaasasid nad koolitajatena parima kompetentsi nii Tartu Ülikoolist, aga ka väljaspoolt ülikooli. ”Otsustasime kohe alguses, et iga kursuse ja aine puhul püüame leida Eesti parima koolitaja,” märkis Klaas-Lang.

Integratsiooni Sihtasutuse keelelise ja kultuurilise kümbluse valdkonnajuhi Jana Tondi sõnul tekkis osalejatel soov jätkata ühiseid kokkusaamisi ja kogemuste vahetamist ka pärast koolituse lõppu. Kuni 4. novembrini ootas Jana õpetajate ettepanekuid, mille järgi hakatakse seadma juba täpsemaid plaane.

Lisainfo: Jana Tondi, Integratsiooni Sihtasutuse keelelise ja kultuurilise kümbluse valdkonnajuht, tel +372 659 9069, e-post: [email protected]

Vene Teatri näitlejad teevad ettevalmistusi eestikeelsete rollide vastuvõtmiseks

piltOktoobrist hakkas Tallinna eesti keele maja käima Vene Teatris külas.

Nimelt õpetavad alates 10. oktoobrist kaks eesti keele maja õpetajat Pille Maffucci ja Pille Veisserik Vene Teatri töötajatele eesti keelt A2 ja B1 tasemel. Kes teab, milliseid suuri rolle Vene Teatri näitlejad varsti eesti keeles mängima hakkavad?

 

 

 

Neile, keda huvitab eesti keel ja kultuur
 

Mitteldorf OÜ kutsub eesti keele praktikast ja kultuuriüritustel osalemisest huvitatud inimesi kaasa lööma eesti keele ja kultuuri tundmise klubis. Põletavad päevaprobleemid, kultuurisündmused, avaliku elu tegelased, ajalugu ja arhitektuur, kirjandusklassika ja uudisteosed, filmimaagia, aga ka igapäevased rõõmud ja mured - need on teemad, mille üle klubides mõtteid vahetatakse.
 

Klubilised valivad ühiselt külastatavad muuseumid ja näitused, et hiljem muljeid vahetada. Senised uudistamisretked on neid viinud Toomkirikusse, Niguliste kirikusse, Kadrioru lossi ja parki, KUMUsse, Estoniasse ja Draamateatrisse ja Eesti Rahva Muuseumisse. Käidud on ka Riigikogus, Eesti Pangas, telemajas, turismi- ja tervisemessil ning paljudes teistes põnevates kohtades nii Tallinnas kui Ida-Virumaal. Ei leidu naljalt muuseumi, kuhu meie klubiliste avastusretked poleks jõudnud.

Klubi töö tulemuslikkus sõltub igast klubiliikmest, aga kogu protsessi lükkavad käima ikkagi klubide eestvedajad, kes on mitmekülgsete huvidega, pühendunud ja sõbralikud inimesed.

Osalemine eesti keele ja kultuuri tundmise klubis aitab parandada keeleoskust, annab julgust suhtlemisel, võimaluse karjääriredelil edasi liikuda ja huvi selliste kultuuriürituste vastu, mis varem kahe silma vahele jäid. Nii mõnigi klubiline on kinnitanud, et nende keeleoskus on iga kohtumisega paranenud ja neile on avanenud uksed, mis varem suletuks jäid.

Klubide kodukorra üheks tähtsamaks reegliks on vana hea deviis „Üks kõigi, kõik ühe eest.“ Klubis ei naerda kellegi üle, me naerame kõik koos muhedate naljade ja olukordade üle. Klubi kohtumiste õhkkond on konstruktiivne, pingevaba ja sõbralik.

Hea eesti keele ja kultuurihuviline! Kui oled huvitatud kõigest, millest eespool juttu oli, võta vastu uus väljakutse ja liitu meie eesti keele ja kultuuri tundmise klubiga!

Klubides osalemine on tasuta.

Mitteldorf OÜ meeskond Tallinnas ja Ida- Virumaal

Tallinnas alustab uus klubi tegevust 6. detsembril 2018 aaderssil Pärnu mnt 21, IV korrus neljapäeviti kell 17.30- 20.45. Eestvedajad on Irina Rüütel ja Piret Norvik

Registreerumine klubisse: https://klubiuudised.ee/registreeru/

Klubide tegevust rahastab Euroopa Sotsiaalfond projektist „Eesti ühiskonnas lõimumist toetavad tegevused“.

Klubisid korraldavad Ida-Virumaal, Tartus ja teistes Eesti linnades sihtasutusega koostöös Change Partners OÜ, Atlasnet MTÜ, OÜ Mitteldorf, OÜ Keelepisik ja ImmiSchool - Uusimmigrantide Koolituskeskus OÜ.

Klubidesse registreerumiseks pead valima endale sobiva klubi, vt sobivaid klubi toimumise aegu ja kohti siit:
https://keeleklubid.weebly.com/uued-klubid.html
http://www.keelepisik.ee/meist/keeleoppe-klubiohtud/
http://www.immischool.eu/keele-ja-kultuuriklubi.html
https://klubiuudised.ee/registreeru/
http://www.atlasnet.ee/klubid

Klubi tegevustest saad aimu, lugeda ja vaadata pilte siit: https://keeleklubiblog.wordpress.com/, http://eestikeeleklubid.blogspot.com.ee/, http://keeleklubid.weebly.com/ ja http://www.immischool.eu/keele-ja-kultuuriklubi.html

Lisainfo: Jana Tondi, Integratsiooni Sihtasutuse keelelise ja kultuurilise kümbluse valdkonnajuht, tel +372 659 9069, E-post: [email protected]

 

Integratsiooni Sihtasutus pälvis tunnustust

pilt19. oktoobril oli Integratsiooni Sihtasutuse jaoks suurepärane päev, sest meile avaldati tunnustust mitmelt poolt.

Õpilasesinduste Liit tänas oma 20. sünnipäeva puhul Eesti haridusse pikalt panustanud inimesi. Integratsiooni Sihtasutus pälvis Eesti Õpilasesinduste Liidu teenetemärgi.

Haridus- ja Teadusministeerium tänas meie sihtasutust silmapaistva panuse eest eesti-vene mitteformaalsesse haridusse ja selle arendamisse.

Märgi kalendrisse: kodanikupäeva viktoriin on 19.–29. novembrini

Tänavune viktoriin tuleb ühe küsimustikuga ehk 50 küsimusega eesti keeles. Iga viktoriini lahendanu saab kohe pärast viktoriini lõppu 30. novembril oma e-posti aadressile personaalse lingi viktoriini tulemustega.

Kodanikupäevaga samal kuul toimuv viktoriin on järjekorras kuueteistkümnes. Varasematel aastatel on sihtasutus koostanud mitu erinevat viktoriini küsimustikku, mis suunatud lahendamiseks eri vanuseastme õpilastele. Aastate jooksul lahendas viktoriini edukalt lõpuni ligi 75 000 õpilast. Aastatel 2015–2017 pakkus sihtasutus viktoriini lahendamise võimaluse ka täiskasvanutele – 10 000 isikut panigi oma kodanikuteadmised proovile.

Kodanikupäeva viktoriini läbiviimist toetab Kultuuriministeerium.

 

Rakvere teater pakub etendustel sünkroontõlget vene keelde

piltRakvere teater pakub mitmele oma lavastusele tõlkeabi vene keeles. Tõlget soovivale teatrikülalisele antakse tahvelarvuti, kus jookseb etenduse ajal sünkroontõlge. Hetkel on teatril mängukavas kolm sünkroontõlkega etendust: "See kõik on tema", "Lendas üle käopesa" ja "Kuni ta suri".

Järgmine sünkroontõlkega etendus on Rakvere Teatri suures saalis 23. novembril algusega kl 19 üle maailma tuntud draama "Lendas üle käopesa". Näidendi tegevus leiab aset 1960. aastatel Ameerika hullumajas. Peategelane Randle McMurphy (mängib Üllar Saaremäe) pole lihtsalt huligaan, kes satub vangla asemel hullumajja. Ta on elumees, kes kukub alati jalgadele. Ootamatult leiab ta enda vastast kindlakäelise õe Ratchedi (Ülle Lichtfeldt), kes valitseb jäigalt suletud psühhiaatriaosakonda.

Alljärgnevalt mõned kommentaarid publikult:

"Suurepärane elamus! Tükki "Lendas üle käopesa" võiks kindlasti vaatama minna, sest see on minu arvates üks selle aasta parimaid ja ühtlasemaid lavastusi, kus nii peaosalised kui ka ülejäänud trupp teevad suurepärased rollid! Lugu ise on põnev ja kaasahaarav ja teatris veedetud minutid ja tunnid lendavad ulmeliselt kiiresti."

"See on lugu, kus publik hakkab kaasa mängima - mitte otsustama, mida laval tehakse, vaid tema reaktsioonid, äratundmised ja võib-olla ka vastandumised hakkavad näitlejate mängu mõjutama. See on lavastus, mis areneb ja täiustub koos publikuga."

Tõlget soovival vaatajal palutakse ühendust võtta teatri kassaga [email protected] või telefonil 329 5444. Juhul kui keegi tahaks tulla mõnel teisel päeval suurema grupiga, võib teatriga ühendust võtta ja uurida võimalusi ka teisteks päevadeks.

 

Vaata Eestit läbi teistest rahvustest inimeste silmade

20. oktoobril avati Eesti Vabaõhumuuseumis näitus „Kes me oleme? Portreelood Eesti inimestest“.

Näitus tutvustab kaheksat Eestis elavat rahvust läbi nende esindajate isiklike lugude. Udmurdi, venelase, väliseestlase, ukrainlase, armeenlase, pakistanlase, juudi ja moldovlasega tehtud videointervjuudes kõnelevad nad, kuidas ja millal Eestisse tulid ning milline on olnud siinne vastuvõtt. Kui tähtsaks peetakse oma kodumaad, suhteid rahvuskaaslastega ning mille järele kõige enam igatsetakse? Millesse usutakse? Milliseid probleeme Eestis nähakse ning kus kujutatakse end ette tulevikus? Persoonilood aitavad mõista erinevusi ning leida sarnasusi.

Koostöös kogukondadega on koostatud taustmaterjal rahvuste päritoluriigi kohta – kui palju inimesi seal elab, milline on riigikeel, usk, riigipea ja ajalugu, millest on mõjutatud igapäevane toidulaud. Rahvapillide abil tutvustatakse rahvamuusikat ning tuuakse välja iga rahvuse maailmakuulsad esindajad. Koostatud on riigi ajalugu, inimesi ja loodust tutvustav pildirida, mis loob isiklikele lugudele sobiva tausta.

Näituse juurde kuulub rollimänguline haridusprogramm, saab astuda mõne rahvuse esindaja kingadesse ning sattuda erinevatesse olukordadesse, milles ta peab käituma vastavalt oma kultuuritaustale.

Käesoleval aastal saab Eesti Vabaõhumuuseum Integratsiooni Sihtasutuse toel pakkuda 20 tasuta haridusprogrammi 20 grupile. 2019. aastal saab haridusprogrammides osaleda muuseumi haridusprogrammi piletiga.

Näitusele pääseb muuseumi tavapiletiga. Näitus on avatud ja programmides saab osaleda kuni 10. juunini 2019.

Näituse valmimist on toetanud Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Täpsem info näituse kohta: Dagmar Ingi, SA Eesti Vabaõhumuusemi näituseosakonna juhataja, [email protected]