Integratsiooni Sihtasutus toob Matsalu loodusfilmide festivali Narva

Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja eestvedamisel linastuvad Narvas teist aastat järjest rahvusvahelise Matsalu loodusfilmide festivali filmid. Filmiõhtud toimuvad 23. ja 24. septembril Vaba Lava Narva teatrikeskuses ning on osalejatele tasuta. Filmide eel ja järel toimuvad eestikeelsed tutvustused ja arutelud.

„Ootame kõiki Narva Vaba Lava hubasesse saali, et vaadata maailma parimaid loodusfilme, kogeda looduse hingematvat ilu ja korrapära, kaasa elada inimeste pingutustele loodusega suheldes, kaasa mõelda aktuaalsetel keskkonnaga seotud teemadel ning praktiseerida eesti keelt,“ kutsub Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja juhataja Anna Farafonova.

Matsalu loodusfilmide festivali (MAFF) Narva programmi filmid viivad vaatajaid põhjapõdrakasvataja jälgedes Siberi taigasse, metsikute hobuste radadele Ungari steppidesse, Lääne-Hiina Sichuani provintsi, kust on kadumas mesilased, ning kiilina Saksamaale Harzi mägedesse Okeri jõele.

„Meil on väga hea meel, et saame Narva eesti keele majaga koostööd teha: mida rohkem inimesi MAFFi filme näeb, seda empaatilisemaks ja tundlikumaks muutuvad inimesed ka looduse suhtes. Keskkonnaprobleemid karjuvad praegu ju uksest ja aknast sisse ja neid kajastavad ka mitmed tänavused filmid. Võime endiselt mõelda, et mujal maailmas toimuv meid otseselt ei puuduta, aga selline mõtteviis on lühinägelik: puudutavad vägagi, muu hulgas ka järjest suurema hulga kliimapõgenike näol,“ ütles MAFFi filmiprogrammi juht Heli Tetlov.

Linastustele eelnevad ja järgnevad eestikeelsed arutelud filmidega seotud teemadel. Kohale on kutsutud eksperdid, kes nähtut kommenteerivad ja küsimustele vastavad.

Filmidel on eestikeelsed subtiitrid, filmi originaalkeelte hulgas on peamiselt inglise keel, aga ka vene ja hiina keel.

Filmiõhtutel osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine Integratsiooni Sihtasutuse veebilehel.

MAFFi Narva kavas on:

23. septembril kell 17.00 „Kui lumi sulab“
Venemaa | 2021 | 63’ |
Film jälgib paralleelselt erakust põhjapõdrakasvataja elu taigas ning tema tütre elu Roomas. Kuuleme mõlema mõtisklusi elust ja “vere kutsest”.

23. septembril kell 19.00 „Metshobused - pusta lugu“
Saksamaa Austria Ungari| 2021 | 88’ 
Film jälgib Prževalski hobuste, ainsate tänini säilinud metsikute hobuste liigi elu Ungari stepis ehk pustas läbi varsatüdruk Doti elu.

24. septembril kell 17.00Maa: Helitu“
Rootsi | 2021 | 70’ 
Film räägib kolmest taluperest Hiina Sichuani provintsis Hanyuani orus, kes püüavad tagada jätkusuutliku elu endale ja oma järglastele tingimustes, kus mesilased on pestitsiidide kasutamise tõttu välja suremas.

24. septembril kell 19.00 „Mu kiilide jõgi“
Saksamaa | 2021 | 52’
Imekaunis film, mis jälgib aegluubis võtete abil seninägematut ja hämmastavat kiilide ning teiste jõe- ja jõeäärsete asukate elu.

Kooliõpilastel on lisaks võimalus vaadata filmi erinevate loomaliikide lastetubadest ning teha koos puumadega läbi ellujäämiskursus Tšiili Andide karmides tingimustes. Nii 23. kui ka 24. septembril toimub Narvas loodusretk kooliõpilastele, kus uuritakse Alutaguse Matkaklubi matkajuhtide eestvedamisel linnas elavaid närilisi ning räägitakse linnaprügi tekkimisest ja vältimisest.

Üritustel saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Selle tõendamiseks tuleb esitada kehtiv tõend (kas paber- või digikujul) ja isikut tõendav dokument. Alla 18-aastased noored tõendit esitama ei pea.
Ametliku tõendi puudumisel on võimalik tulla eelnevalt soetatud oma
COVID-kiirtestiga ning teha test 23. septembril vahemikus 16.30-18.30 kohapeal meditsiinitöötaja järelevalve all. Selle testi negatiivse tulemuse korral on võimalik vaadata kõiki Narva festivali filme.

Täiendav info ja registreerimislingid: integratsioon.ee/MAFF2021