19. septembril toimus Eesti esimese räpiooperi esietendus

19. septembril toimus Vaba Lava Narva teatrikeskuses Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja unikaalse eesti keele õppe projekti, räpiooper „Karma“ esietendus. Suurem osa räpiooperi osatäitjatest on Ida-Virumaalt pärit eesti keele õppijad, kes pole varem näidelnud ega laulnud.

Esietenduse fotogalerii (fotode autor Anna Markova): https://photos.app.goo.gl/vx7wBrkUYYT9JxxY8

“Seni oleme eesti keele majades eesti keelt lisaks tavalistele tundidele õpetanud ka koos kokates, meisterdades, filme vaadates, lauldes ja lauamänge mängides. Siit tekkis ka mõte uuest loomingulisest keeleõppe projektist, kus keelt saab õppida näideldes ja räppides“ ütles räpiooperi idee autor, Narva eesti keele maja õpetaja Krismar Rosin.

Räpiooperi osatäitjateks on 30 keeleõppijat, kes valiti kolme vooru katsete tulemusel sel kevadel. Neile toeks on peaosatäitja Kelli Uustani ja kõrvalosatäitja Atlan Karp. Etenduses osalevad ka kohalikud hip-hop tantsijad.

„Integratsiooni Sihtasutuse eesti keele majad on loodud just selleks, et erinevate huvitavate tegevuste kaudu pakkuda inimestele võimalust ja tuge eesti keele omandamiseks ja kasutamiseks, luua keelekeskkond, kus päris olukodades eesti keelt rääkida. Oleme uhked, et selline lähenemine on meie õppijate poolt heaks kiidetud ja meie juurde leiab tee aina enam ja enam inimesi,“ ütles Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaar. „Ettevalmistusprotsessis osalemine, tekstide õppimine, omavaheline suhtlus ja lõpuks laval esinemine – just see on nendele inimestele võimalus eesti keeles suhelda ja ennast palju kindlamalt tunda,“ lisas Irene Käosaar.

Räpiooper „Karma“ jutustab liigutava, elulise ja hoogsa loo Narvas elavast Karmast, kes oma laste pilvitu tuleviku nimel ületab kõik eelarvamused ja takistused ning saavutab edu nii töö- kui eraelus.

Etenduse lavastaja ja stsenarist on Neeme Kuningas, muusikaline konsultant on Teno Kongi, heliloojad on Pavel Botšarov ja Karl Kivastik, kes mõlemad on tuntud ansambli 5MIINUST liikmed. Idee autor ja stsenarist on Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja õpetaja Krismar Rosin.

Image
Karma