Arvamusfestivalil arutleme, kas ja millal „võõrast“ saab „oma“

Ootame kõiki reedel, 8. augustil 2025 kell 16.30 Paidesse, Arvamusfestivali kultuuri alale, et otsida vastust küsimusele: Täna uussisserändaja – homme eestlane?

Integratsiooni Sihtasutuse korraldatud arutelus keskendume sellele, kuidas ja millal muutub uussisserändaja ühiskonna täisväärtuslikuks liikmeks. Kes otsustab, millal „võõrast“ saab „oma“? Kui kaua peab elama Eestis, et sind eestlaseks peetakse – või kas see on üldse võimalik?

Arutelus uurime, mis toob inimesi Eestisse ja kuidas see mõjutab meie kogukonda, valimisi ja identiteeti järgmise 10–15 aasta jooksul. Samuti arutletakse, kui valmis on Eesti ühiskond ja riik uusi tulijaid vastu võtma ja lõimima.

Vestlusringis osalevad Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Dmitri Moskovtsev, EKRE esindaja Mart Kallas, Tartu Ülikooli rahvastikugeograafia professor Tiit Tammaru, Eesti Tööandjate Keskliidu tööturu töörühma juht Ain Käpp ja Tallinna Ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson. Arutelu juhib ERRi ajakirjanik Johannes Tralla.

TUTVUSTUSED

Ain Käpp on Palace Hotel Tallinna ja Radisson Collection Hotel Tallinna operaatorfirma juht ja üks omanikest. Ta juhib Eesti Tööandjate Keskliidu tööturu töörühma ning panustab Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuses. Üle 30 aasta hotellinduses on ta keskendunud sellele, kuidas luua parimat külalislahkust ja arendada meeskondi. Ain usub, et igaüks, kes panustab Eesti arengusse, väärib kuuluvustunnet ja tunnustust.

Mart Kallas on kolumnist ja arvamusliider, Eesti Konservatiivse Erakonna liige. Ta on tuntud oma rahvuskonservatiivsete vaadete poolest. Tema seisukohad keskenduvad Eesti kui rahvusriigi identiteedi ja kultuurilise järjepidevuse hoidmisele, samuti kriitilisele pilgule sisserände ja lõimumise teemadel. Mart toob arutelusse küsimuse, kui palju ja kuidas peaks Eesti uussisserändajaid vastu võtma ning kas ja millistel tingimustel „võõras“ saab üldse „oma“.

Tiit Tammaru on Tartu Ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professor. Ta uurib rännet, linnastumist ja sotsiaalset lõimumist, pakkudes teaduspõhist vaadet, kuidas kujuneb kuuluvustunne ja millised tegurid mõjutavad sisserändajate lõimumist.

Mari-Liis Jakobson on Tallinna Ülikooli politoloog ja sotsioloog, kes uurib kodakondsust, rännet ja poliitilist osalust. Ta keskendub sellele, kuidas uussisserändajad saavad „meie inimesteks“ ja millist rolli mängivad siin riik, kogukonnad ja demokraatia.

Dmitri Moskovtsev on Integratsiooni Sihtasutuse juhataja, kes tegeleb praktiliste lahendustega, et toetada uussisserändajate ja vähemusgruppide lõimumist. Tema töö keskendub sellele, kuidas „võõrast“ saab „oma“ keeleõppe, kogukonnatöö ja koostöö kaudu.

Kutsume kõiki huvilisi kaasa mõtlema ja oma arvamust avaldama – sest just ühine arutelu kujundab, milline on Eesti kuuluvus- ja lõimumisvõime tulevikus.

Liitu ka meie Facebooki evendiga: https://fb.me/e/6DbRvKAYc 

AF