Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsioon

Niina Savinova
[email protected]
+3725134280
https://www.facebook.com/niina.savinova
Erika tn 13a-76, 10416 Tallinn, Harju maakond

Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsioon MTÜ on 5 valgevene kultuuriseltsi ühendav katusorganisatsioon, mis asutati 28. juunil 2001. aastal. EVA katuse alla kuuluvad MTÜ Kunstiline ja loominguline selts Fantasia, MTÜ Etnolaat, Valgevene Kultuuri Ühing Krõnitsa, MTÜ Muusikateatri-stuudio Alesja  ja MTÜ Axel. Organisatsiooni eesmärgiks on hoida valgevene kultuuriidentiteeti ja traditsioone ning aidata kaasa lõimumisprotsessile Eestis. 

EVA tegeleb aktiivselt valgevene kultuuri tutvustamisega avalikkusele, arendab ja toetab riikidevahelisi sidemeid. Organisatsiooni juhtimisel toimuvad sellised üritused nagu kontserdid, festivalid, näitused, õpitoad, koolitused, ümarlauad, laadad, avalikud arutelud jne.

Igal aastal korraldab kultuuriselts Etnolaat folklooripäevi „Valgevene talu kallistab Eesti talu“, mille raames tutvustavad eestlased ja valgevenelased üksteisele oma traditsioone ja kombeid. Folklooripäevadel esinevad folgikollektiivid, ansamblid ja käsitöölised ning külalised saavad tutvuda nii valgevene kui ka eesti rahvusköögi, tantsu ja muusikaga. 

EVA loomekollektiive kutsutakse alati osalema Tallinna Vanalinna Päevadel, rahvusvahelistel Hansapäevadel ning Eestimaa Rahvuste Ühenduse korraldatud Etnolaadal. Regulaarselt toimuvad nii Valgevene-Eesti folklooriüritus „Spatkanije“ („Kohtumine”) kui ka avalikud lastekontserdid ja esinemised üle Eesti. EVA osaleb igal aastal valgevenelaste ülemaailmsel kokkutulekul ja kaks korda aastas Valgevene ja Balti riikide noortekonverentsil, mis toimub kas Eestis, Lätis või Valgevenes. Samuti korraldatakse igal aastal Pärnus eakamatele esinejatele laulukonkurssi "Seeniorlaul", millest võtavad osa kõik rahvused. 

Katusorganisatsioon on uhke oma projekti „Euroopa Noored Talendid” üle, mida on läbi viidud juba enam kui 10 aastat. Projektis osalevad noored muusikud ja lauljad vanuses 14-25 kogu maailmast, projekti tuntumate osalejate seas on näiteks metsosopran Dara Savinova, Anatoli Šitško ja Aleksandr Jankevitš. 

Heaks traditsiooniks on saanud osalemine Ida-Virumaa rahvusvähemuste folkloorifestivalil Loomepada, kus tutvustatakse valgevene kööki, käsitööd ning rahvuslikke kombeid.

Teabe edastamise kanaliteks on juhatuse liikme Niina Savinova Facebooki veebileht ja Eesti meediakanalid nagu Raadio 4, Klassikaraadio, ETV+ jne. 

Peamisteks koostööpartneriteks on Kultuuriministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, BLRT Grupp AS, Selver, Eestimaa Rahvuste Ühendus, Valgevene Vabariigi Suursaatkond Eestis, Minski "Radzima" MTÜ, Valgevene Käsitöömeistrite Ühendus, Eesti Kontsert, Pärnu Kontserdimaja, Kanutiaia Noortemaja, Tallinna Huvikeskus Kullo, MTÜ PromFest, Teater Vanemuine, Vene Kultuurikeskus, Tallinna Filharmoonia, Eesti Vabaõhumuuseum, Villa Ammende, Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia jne.