Eesti Aserbaidžaani Kultuurikeskus Ajdan MTÜ

MTÜ Eesti Aserbaidžaani Kultuurikeskus Ajdan on katusorganisatsioon, mis asutati 18. detsembril 1999. aastal. Kultuurikeskus ühendab aserbaidžaani, usbeki, kirgiisi, türgi, tšerkessi, tatari ja karakalpaki kogukondi. Kõik need kogukonnad korraldavad aktiivselt üritusi oma kultuuripärandi tutvustamiseks avalikkusele: kontserdid, näitused, seminarid, loengud, etendused jm.

2020. aastal avati Tallinnas Zahra Gahramanli juhtimisel Aserbaidžaani Maja, kus kogukonna liikmed tegelevad aktiivselt oma kultuuripärandi tutvustamisega avalikkusele ning haridus-, meelelahutus- ja spordiürituste korraldamisega. Üritustega saab liituda iga soovija.

Üheskoos tähistavad organisatsiooni liikmed rahvuspühasid ja riiklike tähtpäevi, kus tihti esinevad (tänu tihedale koostööle partneritega) artistid ja näitlejad Aserbaidžaanist, Türgist, Kasahstanist ja Eestist. Olulisematest religioossetest pühadest tähistavad kogukonna liikmed Ramazan bairaami ja Kurban bairaami. Rahvus- ja riigipühadest tähistatakse Novruz bairaami, Aserbaidžaani Vabariigi iseseisvuspäeva, Kirgiisi Vabariigi iseseisvuspäeva, Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva, Hodžalõ tragöödia mälestuspäeva, Tšerkessi rahvuse mälestuspäeva, solidaarsuse päeva ja Eesti tähtpäevi.

Tihti kutsutakse organisatsiooni liikmeid osalema erinevatel üritustel, mida korraldavad kohalikud omavalitsused (Tallinn, Tartu, Maardu, Narva, Kohtla-Järve). Tantsukollektiivid võtavad osa linnapäevadest, loomeseltsid osalevad rahvusvahelistel festivalidel (PÖFF, Ida muusika festival Orient, Viljandi pärimusmuusika festival).

Rahvuskultuuri tutvustamiseks kasutab kultuurikeskus aktiivselt internetti ja raadiot. Kord kuus läheb eetrisse Raadio 4 aserbaidžaani kultuuri, ajalugu ja kombeid tutvustav saade "Odžag" (saatejuhid: Leila Ragimova, Nigar Babajeva) ning Zulfia Nurmanova tutvustab türgi kultuuri. Tallinnas tegutseb aserbaidžaani eralasteaed Fidan.

2018 rajati kultuurikeskuse, Tallinna linnavõimu ja Aserbaidžaani Suursaatkonna toel haljasala Kristiine linnaosas, aadressil Kotkapoja 2b. Sõpruse Pargi avamisega tähistati Eesti Vabariigi ja Aserbaidžaani Vabariigi 100. aastapäeva. Roheala sümboliseerib sõprust Kristiine linnaosa ja Bakuu Surahanõ linnaosa vahel.

Kultuurikeskus Ajdan hoolitseb kultuuritraditsioonide eest, et noored järeltulijad valdaksid esivanemate keelt ja tunneksid kultuuri. Selleks töötab kolm pühapäevakooli (kaks aserbaidžaani ja üks tatari). Seltsid pakuvad noortele võimalusi eneseteostamiseks ja uute kogemuste saamiseks. Näiteks saavad noored Noortekeskuses IRS kogemusi ürituste/konverentside korraldamisel, esinemisel, materjalide ettevalmistamisel, nad tutvuvad rahvatantsudega ja käivad suvel ühislaagris. Selleks, et noortel oleks huvitavam osaleda katusorganisatsiooni töös, pakub keskus tublimatele võimaluse osaleda Balti riikide noorte vahetusprojektides. Korraldatakse ka sporditeemalisi üritusi ja mängusid, mille eest vastutab spordikeskus.

Aastaringselt korraldab organisatsioon mitmeid kultuure tutvustavaid üritusi üldhariduskoolides, lasteaedades ja Tallinna noortekeskustes. Kord nädalas tutvustab Zulfia Nurmanova kõikidele huvilistele aserbaidžaani, usbeki, kasahhi, türgi, tšerkessi, kirgiisi jt idamaade kultuuride rikkust oma loengutel. Katusorganisatsioon annab välja raamatuid ja muid infomaterjale Aserbaidžaanist, eesti kogukonnast Aserbaidžaanis, aserbaidžaani kogukonnast Eestis.

Kultuurikeskus teeb tihedad koostööd Aserbaidžaani Haridus- ja Kultuuriministeeriumi, Riigi Komitee kaasmaalaste küsimustes, Kultuuriministeeriumi, Integratsiooni Sihtasutuse, Jaan Tõnissoni Instituudi, Eesti Entsüklopeediakirjastuse, e-Riigi Akadeemia, Tallinna Ülikooliga jmt. Ajdani kõige aktiivsemad koostööpartnerid on MTÜ Terek, Tantsustuudio Graatsia, Eestimaa Rahvuste Ühendus ja Kodulinna Maja. Samuti toimub Eestis asuvate katusorganisatsioonide ja kogukondade vahel pidev suhtlemine ja ürituste korraldamine.